Współczesne budownictwo rozwija się w bardzo szybkim tempie, dlatego obecnie stosuje się coraz więcej rozwiązań wpływających na stabilność konstrukcji i łatwość jej wznoszenia. Doskonałym przykładem takich produktów są siatki zgrzewane, które pozwalają na tworzenie zarówno form płaskich, jak i znacznie bardziej skomplikowanych. Czym dokładnie są takie elementy i gdzie się je wykorzystuje?

Czym są siatki zgrzewane?

Siatka zgrzewana to element zbrojenia, który stosuje się wszędzie tam, gdzie jest konieczne wykorzystanie żelazobetonu. Bardzo często tworzy się ją masowo jako prefabrykat, co pozwala na znaczne przyspieszenie budowy i obniżenie kosztów. Kiedyś siatka zgrzewana była używana jedynie w przypadku powierzchni płaskich, jednak obecnie można ją także zginać, tworząc dowolne formy.

Siatki zgrzewane pozwalają na wyeliminowanie konieczności realizowania wielu czynności manualnych. Wymagają one jedynie delikatnego przycięcia i wygięcia, jednak dzięki swojej konstrukcji sprawiają, że budowa przebiega w znacznie szybszym tempie i angażuje mniejszą liczbę pracowników.

Takie produkty składają się z wielu prostopadłych prętów zbrojeniowych zgrzewanych ze sobą maszynowo. Dzięki temu robotnicy nie muszą samodzielnie układać poszczególnych elementów, co przyspiesza pracę i sprawia, że odległości pomiędzy kolejnymi prętami są zawsze równe.

– “Gotowe siatki zgrzewane mogą być z powodzeniem przekształcane na placu budowy. Najczęściej są one wyginane i docinane w taki sposób, by dopasować je do konkretnej konstrukcji. Jest to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które stosuje się w przypadku coraz większej liczby inwestycji” – tłumaczy specjalista z firmy Metalzbyt Poznań produkującej siatki zgrzewane.

Kiedy wykorzystuje się siatki zgrzewane?

Siatki zgrzewane to bardzo uniwersalne rozwiązanie stosowane w przypadku wznoszenia obiektów o różnych zastosowaniach. Najczęściej pojawiają się one podczas budowy bloków mieszkalnych, budynków użyteczności publicznej, takich jak szkoły, sklepy czy punkty administracyjne, dróg oraz instalacji dostarczania wody. Spotkać je można także w przypadku oczyszczalni ścieków i obiektów o podobnym przeznaczeniu.

Siatki zgrzewane muszą być jednak wykonane w taki sposób, by sprostać wymaganiom konkretnego obiektu. Z tego powodu firmy stosujące takie rozwiązania powinny upewnić się co do jakości konstrukcji. Obecnie produkcja siatek tego typu jest ściśle kontrolowana, a elementy muszą być w pełni zgodne z określonymi normami. Dzięki temu możesz mieć pewność, że użyte elementy będą sprawdzać się doskonale w swojej roli przez długi czas.