Podłogi przemysłowe muszą spełniać ścisłe standardy BHP. W trosce o zdrowie pracowników w obiektach budowlanych, audyty techniczne posadzek powinny być przeprowadzane regularnie. Częsty audyt pozwala na łatwą konserwację podłoża, ale wpływa też na funkcjonalność i bezpieczeństwo w obiektach budowlanych. Dziś wyjaśnimy, na czym polegają audyty techniczne posadzek.

Czym jest audyt techniczny posadzek?

Audyt techniczny posadzki to nic innego jak badanie podłoża, specjaliści sprawdzają jej ogólny stan techniczny. W trakcie audytu sprawdzana jest:

  • równość,
  • szczeliny, pęknięcia,
  • poziom pylenia,
  • ogólny stan wizualny posadzki.

Jak przeprowadzany jest audyt techniczny posadzek?

Audyty techniczne posadzek wykonuje firma audytyposadzek.pl, która przy sprawdzaniu równości podłoża wykorzystuje normę DIN 18202. Pomiary wykonuje się na łacie posadzkarskiej oraz na całej długości i szerokości. Pomiary wykonywane są za pomocą 2-metrowej łaty oraz klinów mierniczych. Przy audycie technicznym można także wykorzystać inne normy dla równości podłóg, specjaliści mogą się sugerować także normami DIN 15 185, TR34 czy VDMA.

Chcemy uczulić na to, że nie ma idealnie równych podłóg, są takie, które mieszczą się w określonych normach. Przy audycie posadzki można uwzględnić deformację podłoża, nie będzie ona stanowiła zagrożenia, jeśli znajduje się w wymienionych wyżej normach.

Jakie znaczenie ma posadzka w obiekcie budowlanym?

Wydawać mogłoby się, że podłoga nie ma większego znaczenia w obiekcie budowlanym, nic bardziej mylnego. Nieprawidłowo zaprojektowane podłoże wpływa na końcową funkcjonalność budynku. Powierzchnie w obiektach przemysłowych i budowlanych narażone są na wiele negatywnych czynników:

  • smary,
  • oleje,
  • wilgotność,
  • obciążenia itp.

Podłoga musi być odporna na działanie różnych czynników, dlatego już na etapie jej projektowania powinno się uwzględniać jej przyszłe funkcje i możliwe obciążenia.

Co zawiera w sobie audyt techniczny posadzek?

Specjaliści od audytu posadzek muszą przeprowadzić analizę, by zobaczyć, jaki jest dokładny stan techniczny podłoża w danym obiekcie. Często w trakcie audytu można znaleźć obszary, które wymagają natychmiastowej naprawy. Uszczerbki zwykle dzieli się na naprawy, które wymagają szybkiego działania oraz te, które można odłożyć w czasie. Po przeprowadzeniu szczegółowego audytu technicznego posadzek specjaliści mogą złożyć także ofertę na wykonanie prac naprawczych. Dużą zaletą audytu technicznego jest możliwość regularnego monitoringu stanu podłoża, dzięki czemu wszelkie zniszczenia na terenie obiektu budowlanego można mieć pond kontrolą.  

Po co wykonuje się audyty posadzek?

Nierówna, zapadająca się podłoga może stanowić ogromny problem na terenie obiektu. Nierówności mogą powodować naprężenie instalacji, które znajdują się pod warstwą betonu i przy ścianach. Co więcej, konserwacja podniszczonej podłogi może być kosztowna, dlatego lepiej jest przeciwdziałać. Pierwszym znakiem, który powinien nas zaniepokoić to szczeliny. 

Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie obiektu budowlanego, warto regularnie wykonywać audyty techniczne posadzek. Pozwoli nam to uniknąć większych problemów na terenie obiektu w przyszłości.