Dach to bardzo ważny element każdego domu. To właśnie dach podkreśla charakter budynku i sprawia, że wyróżnia się on z otoczenia. Jest jednak czymś więcej niż tylko estetycznym wykończeniem domu – pełni również bardzo ważną funkcję ochronną, a na jego powierzchni mogą zostać zamontowane energooszczędne panele solarne.
Jakie pokrycie najlepsze?
Tradycyjna, ceramiczna dachówka to wciąż popularne, choć kosztowne rozwiązanie. Wykończony ceramiką dach jest ciężki, co trzeba uwzględnić już na etapie projektu, dlatego coraz częściej stosuje się alternatywne rozwiązania. Jednym z nich jest stalowa blacha łączona w technologii rąbka stojącego Lindab PLX/Lindab FAP. Wyróżnia się ona wysoką odpornością na czynniki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne i nadaje się do wykańczania dachów o skomplikowanej formie.
Jeszcze inny rodzaj pokrycia dachowego to Lindab SRP Click, czyli gotowe panele dachowe łączone na klik. Montaż jest możliwy dzięki zamkom zatrzaskowym, co skraca czas budowy i nie wymaga stosowania specjalistycznych maszyn. Panele są produkowane z wysokiej jakości stali powlekanej i dodatkowo wykończone powłoką ochronną. Dostępne są różnych kolorach, a ich modułowa forma sprawia, że bardzo łatwo można je dopasować do każdego kształtu dachu.
Dach ze zintegrowanymi panelami fotowoltaicznymi
Tradycyjne panele fotowoltaiczne to niezbyt estetyczne rozwiązanie i dodatkowe obciążenie dla konstrukcji dachu, dlatego ciekawą propozycją jest Lindab SolarRoof™, odpowiedni zarówno dla nowych domów, jak i budynków modernizowanych.
To system, który „wtapia się” w powierzchnię dachu, co pozytywnie wpływa na wygląd całego domu. W tym systemie panele słoneczne są zintegrowane z panelami dachowymi, dzięki czemu otrzymujemy nowoczesne, lekkie wykończenie z ekologicznym źródłem pozyskiwania energii. Wykorzystywane w zintegrowanym systemie panele solarne typu CIGS są bardzo wydajne nawet przy gorszych warunkach oświetleniowych.
Instalacja obejmuje falowniki, optymalizatory oraz wszystkie potrzebne akcesoria podłączeniowe. Dodatkową korzyścią dla użytkownika jest także aplikacja mobilna, która umożliwia monitorowanie produkcji energii elektrycznej w czasie rzeczywistym.