Geodezja pełni ważną rolę w wielu obszarach naszego życia. Jest ona szczególnie istotna w budownictwie, a sam geodeta w dużym stopniu decyduje o końcowym sukcesie całego przedsięwzięcia. Dlatego też znalezienie dobrego specjalisty w tym zakresie, który wykaże się dużą precyzją to coś, czemu powinniśmy poświęcić dużo uwagi.

Geodezja Bytom – podstawowe informacje

Zanim wpiszemy w wyszukiwarkę Google hasło: „geodezja Bytom”, warto wiedzieć, co właściwie kryje się pod tym pojęciem. Czym zajmuje się geodeta i co wchodzi w zakres jego obowiązków? Okazuje się, że całkiem sporo.

Praca geodety to zarówno praca w terenie, jak i ta za biurkiem. Jest to zawód niezwykle odpowiedzialny, gdzie wszelkie błędy – nawet te najdrobniejsze – mogą prowadzić do poważnych konsekwencji i dużych strat dla inwestora, które niekiedy można liczyć w dziesiątkach tysięcy złotych. O jakich jednak czynnościach dokładnie możemy tu mówić?

Do zadań geodety zaliczamy przykładowo pomiary wysokościowe, rozgraniczanie i podziały nieruchomości, sporządzanie różnorodnych dokumentacji dla celów prawnych, wykonywanie wyrysu z ewidencji gruntów, przygotowywanie map do celów projektowych (MDCP) czy też geodezyjną obsługę inwestycji. To właśnie ta ostatnia opcja będzie miała szczególne znaczenie, jeśli planujemy budowę jakiegokolwiek obiektu.

Geodezja a inwestycje budowlane

Działanie geodezyjne są kluczowe przy wielu inwestycjach budowlanych. Wśród nich możemy wymienić budowanie domu, rozbiór nieruchomości, przygotowywanie projektów zabudowy działek, wykonywanie uzbrojenia podziemnego czy też budowę wszelkich obiektów drogowych, handlowych, biurowych lub sportowych. Ponadto, rola geodety będzie nieoceniona na różnych etapach realizacji naszego projektu. Na czym jednak ona polega?

Obsługa geodezyjna jest istotna przede wszystkim przy pracach przygotowawczych. Będzie to zatem wyznaczenie działki na zabudowę, a także aktualizacja terenów przeznaczonych na ten cel. Na wsparcie geodety możemy liczyć przy przygotowaniu dokumentacji niezbędnej do uzyskania WZZiT oraz pozwolenia na budowę, a ponadto innych rodzajów dokumentów branżowych. Z pewnością pomoże nam również w wyborze odpowiedniej lokalizacji.

Udział geodety oczywiście nie kończy się na przygotowaniach. Będzie on też ważny w trakcie organizacji procesu inwestycyjnego oraz już w trakcie prac wykonawczych w celu ich kontroli. Dopilnuje on takich aspektów jak poprawne usytuowanie obiektów zgodnie z planem zagospodarowania działki, projektem i pozwoleniem na budowę.

Ostatni etap, w którym usługi geodezyjne będą miały znaczenie to końcowy odbiór inwestycji. Tutaj będzie to obejmowało przede wszystkim przygotowanie dokumentacji odbiorowej, otrzymanie uzgodnień oraz pozwoleń na użytkowanie nowego obiektu. W naszym zakresie leży jedynie zadbanie o takie szczegóły, jak ostateczne przygotowanie budynku poprzez prace porządkowe. Pomóc przy tym może na przykład firma sprzątająca w Gliwicach ZPCH Megan, która zapewni nieskazitelny stan naszego nowowybudowanego obiektu przed oddaniem go do użytkowania. Wsparcie profesjonalnej firmy jest nieocenione szczególnie przy sprzątaniu po remoncie, ale nie tylko. Również regularnie wykonywana usługa sprzątania mieszkań i lokali (co trzy dni, raz w tygodniu) cieszy się popularnością wśród klientów indywidualnych.