Pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością w społeczeństwie. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest nie tylko życie w zgodzie z przyrodą, ale również znaczne zredukowanie kosztów związanych z wydatkami na ogrzewanie. Inwestorzy coraz częściej rekomendują jednak, by pompy ciepła łączyć z fotowoltaiką. Takie przedsięwzięcie ma szerokie spektrum zalet, albowiem pozwala jeszcze mocniej zminimalizować obligatoryjne opłaty. Spora część osób zastanawia się więc, czy montowanie pompy ciepły ma sens, kiedy w naszym gospodarstwie domowym nie znajdują się panele fotowoltaiczne. 

Pompa ciepła z fotowoltaiką – na jakie koszty powinniśmy się przygotować? 

Pompy ciepła Kraków swoje zadania realizują dzięki energii zgromadzonej w ziemi, wodzie albo powietrzu. Panele fotowoltaiczne zapewniają natomiast wytwarzanie darmowego, a zarazem ekologicznego prądu. Obydwa te urządzenia mają bardzo dużo przymiotów, dzięki czemu recenzje na ich temat są pozytywne. Zdaniem ekspertów, najlepszą opcją jest połączenie tych dwóch produktów. Co prawda, wymaga ona sporego nakładu finansowego na początku, aczkolwiek już po kilku latach umożliwia znaczące obniżenie wydatków i zaoszczędzenie pieniędzy. Koszt takiej inwestycji oscyluje w okolicach 70000 złotych, jednak już po sześciu latach nasz portfel może odczuć zmniejszenie opłat za prąd. 

Pompa ciepła bez fotowoltaiki – czy się opłaca? 

Jeżeli nie posiadamy paneli fotowoltaicznych, to nie oznacza to, że nie możemy zdecydować się na zakup pompy ciepła. Co prawda, metoda ta nie przyniesie aż tak wyraźnego zmniejszenia opłat, ale i tak będzie bardzo opłacalna i korzystna dla naszego budżetu domowego. Osoby decydujące się na zakup pompy ciepła bez zakupionych paneli fotowoltaicznych w skali roku zapłacą za przygotowanie ciepłej wody użytkowej około 2000 złotych. W porównaniu z innymi rozwiązaniami jest to relatywnie niewiele, co oznacza, że pompa dobrze sprawdzi się nawet bez paneli. Dodatkowym atutem finansowym w tym przypadku jest mniejsza wysokość kosztów początkowych. Konsumenci stawiający na tę opcję nie muszą bowiem tracić pieniędzy na montaż paneli i połączenie obydwu urządzeń w jeden, spójny system. 

Pompa ciepła bez czy z fotowoltaiką – którą najlepiej wybrać?

Jeżeli zależy nam na dobrej energii odnawialnej, to Fotowoltaika Kraków w połączeniu z pompą ciepła są świetnym wyborem. Jedyny minus takiej inwestycji dotyczy początkowego kapitału. Zakup obydwu urządzeń pochłania bowiem sporo pieniędzy, w efekcie czego trzeba mieć odłożonych co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych, aby wcielić ten plan w życie. Osoby szukające ciekawej alternatywy mogą jednak zdecydować się na samą pompę ciepłą. Rozwiązanie to nie jest aż tak ergonomiczne i opłacalne, ale mimo to jest korzystne dla środowiska oraz naszego budżetu domowego. Wybór idealnej opcji dla siebie powinien więc zależeć przede wszystkim od predyspozycji finansowych i oczekiwań względem zakupionych przez siebie urządzeń.