Pompa ciepła pobiera energię cieplną z otoczenia – tzw. dolnym źródłem może być gleba, woda lub powietrze – a następnie zamienia ją w energię cieplną za pomocą wymiennika ciepła, co pozwala ogrzać dom i rozprowadzić ją po całym systemie. Dodatkowo pompa może służyć również do podgrzewania wody, jeśli wydajność pompy zostanie odpowiednio dobrana do tej dodatkowej funkcji.

Pompy czerpią energię z odnawialnych źródeł energii, ale do działania potrzebują również energii elektrycznej. Zapotrzebowanie na moc nie jest wysokie i jest zużywane głównie przez sprężarkę. Moc danej pompy wskazuje na jej pobór mocy, dlatego warto zwrócić uwagę na ten parametr przy zakupie urządzenia. Mała wartość oznacza, że pompa nie pobiera dużo prądu. Ważny jest również punkt biwalentny, czyli wartość temperatury powietrza zewnętrznego, przy której pompa potrzebuje wsparcia grzałki elektrycznej. Najczęściej jest to około -10 stopni Celsjusza. 

Fotowoltaika Bydgoszcz – czy to dobra inwestycja?

Energia ze słońca, czyli fotowoltaika to dobry sposób na przynajmniej częściowe uniezależnienie się od dostaw energii elektrycznej z sieci. Zazwyczaj montowane na dachu panele fotowoltaiczne pochłaniają energię z promieni słonecznych i przekazują ją do urządzenia zwanego falownikiem. Tam prąd stały jest przetwarzany na prąd przemienny i rozprowadzany w domowej instalacji elektrycznej.

Dzięki odpowiedniemu doborowi mocy paneli fotowoltaicznych możliwe jest zaspokojenie zapotrzebowania na moc całego gospodarstwa domowego. Energia elektryczna nie jest wytwarzana w sposób ciągły, ale tylko wtedy, gdy promienie słoneczne uderzają w panel, i pozwalają wytworzyć odpowiednią ilość energii. Ewentualna nadwyżka, która nie jest regularnie wykorzystywana, jest dostarczana do sieci energetycznej. Gdy panel nie generuje lub generuje za mało, pobiera energię przesłaną wcześniej z sieci. 

Pompy ciepła z fotowoltaiką Bydgoszcz – czy warto to zintegrować?

Jeśli zależy nam, aby nasz dom był jak najbardziej energooszczędny, zaleca się połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła. Zmniejsza to wskaźnik EP (ilość nieodnawialnej energii pierwotnej potrzebnej do ogrzewania, oświetlenia, ciepłej wody itp.), czyniąc domy bardziej przyjaznymi dla środowiska, jednocześnie pomagając spełnić wymagania przepisów budowlanych. Maksymalny dopuszczalny wskaźnik EP dla domów jednorodzinnych wynosi 70 kWh/m² rocznie. Dodatkowo, ponieważ prąd pobierany przez pompę ciepła jest generowany przez panele słoneczne, praca samej pompy jest praktycznie darmowa.

Integrując pompy ciepła Bydgoszcz i fotowoltaikę warto zwrócić uwagę na kilka istotnych zalet, jakie wynikają z takiego połączenia. Chodzi przede wszystkim o szybki zwrot z inwestycji, jeszcze niższy koszt użytkowania budynku, posiadanie bezobsługowego systemu ogrzewania i uniezależnienie się od zmiennych cen prądu. 

Aby osiągnąć oczekiwany rezultat, przy wyborze liczby paneli słonecznych należy wziąć pod uwagę dodatkową moc, która potrzebna będzie do działania pompy. Bardzo ważny jest również dobór mocy samej pompy. Powinien on jak najlepiej odpowiadać indywidualnym potrzebom konkretnego budynku.