Budowa czy remont domu to inwestycja, którą warto dokładnie zaplanować i to nie tylko pod względem finansowym – równie ważne są inne kwestie, które mają decydujący wpływ między innymi na estetykę otoczenia. Tak również wygląda sprawa z bramą garażową. Czym sugerować się przy wyborze bramy garażowej na swoją posesję?

Rodzaj bramy, czyli brama garażowa szyta na miarę

O tym, jaka brama garażowa najlepiej sprawdzi się na naszej posesji, decyduje wiele czynników, w tym zarówno te całkowicie subiektywne, jak i te, które wynikają po prostu z możliwości przestrzennych. Każda brama musi więc nie tylko wpisywać się w nasze upodobania i preferencje, ale być również funkcjonalną i wygodną w użytkowaniu. Nie bez znaczenia jest także to, czy bramę garażową montujemy już w istniejącym garażu, czy będzie ona elementem całkowicie świeżej inwestycji budowlanej. Dlatego też na rynku dostępne są co najmniej trzy warte uwagi rozwiązania, które adekwatnie od potrzeb stworzą komfortowe warunki zarówno od strony technicznej, jak i wizualnej. W pierwszej kolejności warto jednak przyjrzeć się ich aspektom technicznym.

Bramy garażowe segmentowe

Jest to rozwiązanie, które zapewnia maksymalne wykorzystanie przestrzeni zarówno wewnątrz, jak i wokół garażu. Jej cechą charakterystyczną jest to, że otwiera się pionowo, dzięki czemu nie zabiera przestrzeni przed garażem lub w środku, jak ma to miejsce w przypadku bram uchylnych czy skrzydłowych. Bramy segmentowe najczęściej otwierają się z pomocą prowadnicy na napędzie sufitowym. Oznacza to, że płaszcz bramy po otwarciu znajduje się przy suficie i tym samym w żaden sposób zabiera wnętrza garażu, ani tym bardziej miejsca przed wjazdem do niego.

Jak sama nazwa wskazuje, płaszcz tego rodzaju bramy składa się z segmentów. Są to panele o grubości na przykład 45 mm, które wypełnione są pianką poliuretanową. Są także ze sobą w taki sposób połączone, aby umożliwiały pionowe otwieranie, a przy tym tworzyły stabilną i wytrzymałą całość. Zastosowanie takiego materiału do paneli nie jest przypadkowe – segmenty są zarówno wytrzymałe, stabilne, a także lekkie. Bez obaw można montować je w garażach o szerokości nawet do 5500 mm.

Dodatkową zaletą bram segmentowych jest energooszczędność – poleca się je więc szczególnie w przypadkach, gdy garaż jest częścią domu, a nie budynkiem wolnostojącym, gdzie nie trzeba się aż tak liczyć z izolacją termiczną. Ponadto brama segmentowa zapewnia także dobrą izolację akustyczną. Jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w bardzo różnych rodzajach domów – zarówno tych całkiem nowych, jak i remontowanych.

Bramy garażowe uchylne

Jest to rodzaj bramy, który odznacza się prostą konstrukcją, a jej otwieranie odbywa się na zasadzie ruchu wahadłowego. W tym przypadku trzeba jednak liczyć się z tym, że brama garażowa przy otwieraniu zabierze pewną przestrzeń przed garażem – jeśli więc nasz metraż na to nie pozwala, to trzeba pomyśleć nad innym rozwiązaniem. Jej budowa opiera się na konstrukcji wykonanej ze stali ocynkowanej, a wypełnieniem najczęściej jest blacha trapezowa, ale nie tylko. Bramy uchylne można montować w garażach o szerokości 3125 mm.

Nie da się ukryć, że jest to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań. Bramy uchylne możne otwierać zarówno ręcznie, jak i z pomocą napędu elektrycznego, a przy tym są wydajne, niezawodne i wygodne w użytkowaniu. Są one także ciche w czasie pracy. Ponadto są one także wyposażone w zamek z klamką oraz mogą posiadać dodatkowe zabezpieczenia przeciwwłamaniowe. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w nowo powstających domach, jak i tych poddanych renowacji.

Bramy garażowe automatyczne

Tego rodzaju bramy to przede wszystkim wysoki komfort użytkowania. Możliwość zamykania i otwierania za pomocą pilota jest bardzo wygodne – nie musimy martwić się niesprzyjającą aurą i nie tracimy czasu na wysiadanie z samochodu. Nic więc dziwnego, że brama garażowa automatyczna coraz częściej pojawia się nie tylko na nowoczesnych posesjach, ale również tych klasycznych.

Istotą bram garażowych automatycznych jest zastosowanie odpowiedniego napędu, czyli mocy, która zapewni nam prawidłową pracę bramy garażowej, ale nie mniej istotne są również takie aspekty jak miejsce mocowania, dodatkowe funkcje, zabezpieczenie pilota w razie awarii czy nowoczesny design. Współczesne rozwiązania umożliwiają także wykorzystanie aplikacji mobilnej do sterowania napędem.

Decydując się na bramę automatyczną konieczne jest więc optymalne dobranie napędu do rodzaju bramy. Do dyspozycji mamy przede wszystkim napędy podsufitowe oraz boczne. W przypadku napędów podsufitowych należy zwrócić uwagę na takie kwestie jak ilość miejsca pod sufitem, wielkość bramy oraz siła naciągu. Napędy boczne są łatwiejsze w montażu i najlepiej sprawdzają się w bramach do 3 m szerokości. Są idealnym rozwiązaniem do remontowanych garażów.

Bramy garażowe – estetyka i spójność stylistyczna

Oprócz aspektów technicznych równie ważne są także te estetyczne. Brama garażowa poza tym, że ma być wygodna i funkcjonalna, to powinna także idealnie wpisywać się nie tylko w stylistykę naszej posesji, ale również najbliższego otoczenia. Dzięki temu uzyskuje się spójne pod względem stylistycznym przestrzenie o dużych walorach estetycznych, co doceniają zarówno osoby je zamieszkujące, jak i te, które widzą je tylko przejazdem. Jak w takim razie wybrać bramę garażową do domu, aby była ona także spójna z posesją oraz najbliższym otoczeniem?

Zabudowa klasyczna

Tradycyjne domy od lat cieszą się dużym zainteresowaniem, więc producenci bram zdecydowanie biorą to pod uwagę. W zabudowie klasycznej przede wszystkim warto postawić na uniwersalny sposób wykończenia, jakim są okleiny drewnopodobne. Pod tym względem istnieje dość szeroka paleta barw, dzięki czemu brama garażowa może też być idealnie dopasowana pod względem stylistycznym nie tylko do reszty posesji, tj. domu, ale również najbliższego otoczenia. W zabudowie klasycznej świetnie sprawdzą się łatwe w montażu bramy uchylne, jeśli nie jesteśmy ograniczeni przestrzenią.

Zabudowa nowoczesna

Domy w stylu nowoczesnym odznaczają się przede wszystkim znacznie prostszą bryłą i mniejszą ilością dodatkowych, zdobniczych elementów. Bramy garażowe w takich domach to często znacznie większe tafle, które są całkowicie spójne z pozostałymi elementami. Również kolorystyka jest istotna – modne są między innymi barwy neutralne i dość surowe. Są to więc przede wszystkim szarości, a także czerń czy beż. Oczywiście bramy tak naprawdę można pomalować również na inne kolory, co doceniają przede wszystkim osoby, którym zależy na niecodziennych i oryginalnych rozwiązaniach estetycznych. Na pewno świetnym rozwiązaniem będą bramy garażowe segmentowe.

Jak więc się okazuje, wybór bramy garażowej powinien uwzględniać zarówno możliwości przestrzenne naszej posesji, jak i aspekty techniczne, które mają bezpośredni wpływ na komfort użytkowania każdej bramy garażowej. Względy estetyczne – choć może nie wysuwają się na pierwszy plan, to jednak mają niebagatelny wpływ na satysfakcjonujący efekt końcowy.