Stwórzcie w swoim salonie symfonię światła i cienia za pomocą z pozoru zwykłych żaluzji. Dzięki możliwości regulacji lameli wystarczy chwila, aby zmienił się klimat Waszego wnętrza. Oto krótki poradnik, w którym podpowiadamy jak nadać aranżacji niepowtarzalnego charakteru i zrobić wrażenie na swoich gościach.

Pokój dzienny to miejsce, w którym przebywamy najczęściej – odpoczywamy, przyjmujemy gości i umacniamy relacje. Salon w każdym domu ma do opowiedzenia indywidualną historię. Czasami dotyczy ona zmieniającej się aranżacji, a innym razem emocji, jakie towarzyszyły nam przy zakupie pierwszej kanapy i dodatków. Kolejne sofy dobieramy z większym doświadczeniem, poszukując rozwiązań, które najtrafniej odpowiadają naszym potrzebom.

Z kolei, kiedy wybieramy rolety i żaluzje, kierujemy się przede wszystkim ich funkcjonalnością. Tymczasem, osłony okienne, podobnie jak zestaw wypoczynkowy, mogą wnieść nową wartość do aranżacji, dlatego warto poświęcić więcej czasu na przeanalizowanie ich walorów estetycznych.

Za pomocą regulacji natężenia światła, można odmienić wystrój salonu na różne sposoby. Przytłumione promienie słońca, miękko wpadające do wnętrza, odbijają się od gładkiej powierzchni podłogi i mebli, sprawiając, że pomieszczenie wydaje się bardziej nastrojowe. Z kolei podniesione żaluzje wpuszczą do środka blask, który ożywi wszystkie zakamarki.

Naturalne światło w salonie jako element aranżacji

Urządzając salon, skupiamy się zazwyczaj na danym stylu, ustawieniu mebli czy doborze dodatków. Jednak czasami zapominamy, że okno jest ważnym elementem wystroju, którego aranżacja może dużo zmienić. Naturalne światło w jednym momencie może sprawić, że uzyskamy jasny, przestronny salon, natomiast odrobina cienia stworzy dla nas przytulny i klimatyczny zakątek. Aby móc swobodnie regulować oświetlenie, należy wybrać odpowiednią osłonę, która przy okazji będzie stanowić nietuzinkową dekorację.

Funkcjonalność rolet i efektowność żaluzji

Rolety dzień i noc to połączenie funkcjonalności tradycyjnych rolet z możliwością efektownego kształtowania światła i cienia, jaką zwykle dają żaluzje. Osłona składa się z naprzemiennie utkanych pasm materiału: raz mamy do czynienia z siatką przepuszczającą promienie, a raz z nietransparentną tkaniną. Pociągnięcie sznurka w górę lub w dół spowoduje zmianę nastroju panującego we wnętrzu.

Wygodny system regulacji rolet pozwala swobodnie manipulować światłem, dzięki czemu możemy rozjaśniać lub przyciemniać pomieszczenie według własnych preferencji. Przez niewielkie przestrzenie pomiędzy pasmami siatki i materiału zawsze jednak wpadnie odrobina światła. Dzięki temu salon stanie się naszym „szczęśliwym zakątkiem”, w którym dopasujemy oświetlenie do aktualnego samopoczucia.

Osłonę można spersonalizować, dostosowując kolor nieprzepuszczalnych pasów materiału do wnętrza lub swoich upodobań. W ten sposób rolety będą pełnić funkcję efektownej dekoracji, która podkreśli barwę mebli, ścian i podłogi lub przełamie ich stonowane odcienie.

Żaluzje – rozwiązanie dla tych, którzy kochają klasykę

Wielu z nas kojarzy żaluzje ze srebrzystym aluminium, jednak obecnie można spotkać drewniane czy bambusowe modele, które ocieplą każde wnętrze. Osłony wykonane z naturalnych surowców cieszą się rosnącym powodzeniem, ponieważ doskonale sprawdzają się zarówno jako filtr światła, jak i oryginalna dekoracja okienna. Żaluzje wyróżniają się spośród prostych rozwiązań, dzięki czemu wyraźnie zaznaczą swoją obecność w naszym salonie.

Jasność przeciskająca się do wnętrza pomiędzy cieniutkimi listwami sprawi, że w pokoju odbędzie się prawdziwy teatr cieni. Doznamy wrażeń estetycznych, które są możliwe dzięki konstrukcji osłony okiennej, delikatnie rozpraszającej wpadające światło. Żaluzje drewniane i bambusowe sprawiają, że salon wpadnie w objęcia słonecznych promieni zawsze, kiedy będziemy mieli na to ochotę.

Drewno wprowadza do aranżacji pierwiastek natury. Delikatne oświetlenie podkreśla barwę surowca, a pełne rozjaśnienie optycznie zwiększa powierzchnię salonu. Światło sprawia, że pomieszczenie jest pełne życia, a lekkie przyciemnienie zmieni je w idealne miejsce na regeneracyjną drzemkę. Dowolna regulacja żaluzji daje możliwość zmiany warunków panujących w pokoju w zgodzie z naszymi potrzebami.

Światłocień malujący salon budzi nie tylko zachwyt gości, ale także poprawia samopoczucie domowników. Tańczące promienie słoneczne rozjaśnią nie tylko wnętrze, ale również nasz nastrój. Regulacja osłony okiennej pozwala z kolei na znalezienie ukojenia w półmroku. Dostrojenie żaluzji i rolet do tego, czego aktualnie poszukujemy sprawia, że pokój dzienny staje się miejscem, do którego chcemy wracać.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, na którym przeczytasz poradniki o aranżacji wnętrz i okien