Jedne osoby preferują stylistykę nowoczesną, inspirowaną przemysłowymi wnętrzami z początku czy pierwszej połowy XX wieku. Inne wolą stylistykę nawiązującą do jeszcze wcześniejszych czasów, np. okresu regencji, czy art nouveau. Oczywiście zarówno do stylu industrialnego, jak i retro trzeba wybrać odpowiednie oświetlenie, a jeśli chodzi o sypialnię, powinno być ono nastrojowe i subtelne. Na co warto się zdecydować?

Subtelne i nastrojowe oświetlenie, czyli jakie powinno być oświetlenie do sypialni   

Wybór oświetlenia do sypialni jest bardzo ważny. Jednocześnie nie powinno być zbyt jaskrawe. Odpoczynkowi sprzyja ciepłe światło, zatem do opraw do sypialni koniecznie trzeba wybierać żarówki LED o ciepłej barwie. Ewentualnie można zdecydować się na barwę bliższą neutralnej. Temperatura barwowa oświetlenia powinna wynosić od 2500 do 2700 K. Warto zainwestować również w ściemniacze do regulowania natężenia światła. W ten sposób można tworzyć oświetlenie bardziej subtelne i nastrojowe. W sypialni odpowiednie będą także taśmy LED. Można zdecydować się na taśmy LED RGBW i rozmieścić je w wyfrezowanych elementach wezgłowia łóżka albo wokół ramy łóżka. Jako oświetlenie główne sprawdzą się świetnie plafony, a w przypadku stylistyki retro można wybrać żyrandol.   

Kinkiety retro i industrialne, czyli dodatki oświetleniowe do sypialni w stylu retro i industrialnym 

Kinkiety mogą być alternatywą dla głównego oświetlenia, jeśli chce się zachować więcej miejsca, czy też uzyskać efekt powiększenia przestrzeni. Warto wiedzieć, że kinkiety, których światło skierowane jest ku górze mogą optycznie powiększyć przestrzeń. Ilość punktów oświetleniowych w sypialni zależna jest od wielkości pomieszczenia, jednak można pozostawić zacienione przestrzenie, tworząc bardziej tajemniczą czy romantyczną aurę. Do sypialni w stylu retro warto wybrać kinkiety retro ze świeczkami LED, prezentującymi się niczym tradycyjne drewniane lub metalowe kinkiety z prawdziwymi świecami. Dzięki temu wnętrze nabierze niemal charakteru średniowiecznego zamku. Oczywiście można pokusić się o stylistykę nieco bliższą naszym czasom i wybrać kinkiety z szerokimi, miedzianymi oprawami, także w stylu retro. Do industrialnej stylistyki pasować będą, metalowe, geometryczne oprawy z żarówkami LED przypominającymi tradycyjne żarówki wolframowe, dzięki zastosowaniu imitacji żarnika z połączonych ze sobą diod. Kinkiety z ażurowymi, linearnymi oprawami czy też takimi przypominającymi otwarty sześcian podkreślą geometryzm sypialni w nowoczesnym stylu.