Technologie wykorzystywane w inwentaryzacji nieruchomości przeżyły istną metamorfozę na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Dawne metody pomiarowe powoli odchodzą w niepamięć, ustępując nowoczesnym narzędziom. Zmienia się także odpowiedź na pytanie o czas trwania usług inwentaryzacyjnych, jakie umożliwiają odtworzenie starego projektu budowlanego lub weryfikację parametrów budynku na rynku pierwotnym. Jak długo zamawiający musi czekać na realizację usługi? Ile potrwa wykonanie inwentaryzacji i od czego zależy termin wykonania?

Etapy i czas realizacji czynności inwentaryzacyjnych w nieruchomościach

Inwentaryzacja budynków tradycyjnymi metodami rozpoczynała się od procesu przygotowania wnętrza do pomiarów. Należało usunąć wszelkie większe meble i zapewnić dostęp fachowców do punktów łączenia ścian. Skanery laserowe wyeliminowały konieczność długotrwałych przygotowań, które pozostawały szczególnie uciążliwe dla obiektów przemysłowych. Jedynym warunkiem realizacji usługi staje się po prostu udostępnienie wszystkich pomieszczeń, gdzie zamierzamy dokonać pomiaru. Fachowcy ustalają najlepsze miejsce do ustawienia skanera, który pobierze informacje z tysięcy punktów w przestrzeni i stworzy modele budynków 3D w dedykowanym oprogramowaniu.

Tempo pracy skanera laserowego sięga nawet 2000 metrów kwadratowych na dzień. Tworzenie chmury punktów wymaga stabilnego ustawienia na statywie, dzięki czemu nie wystąpią zakłócenia i błędy pomiarowe. Tak duże tempo pracy sprawia, że w przypadku budynków mieszkalnych i domów jednorodzinnych zakończenie prac pomiarowych zajmie maksymalnie kilka godzin. Im więcej pomieszczeń, tym dłuższy czas pracy techników.

Wielkie hale przemysłowe mogą nieco wydłużyć termin realizacji zlecenia. Uwzględnienie skomplikowanej kubatury pomieszczeń dostosowanych do różnych etapów linii produkcyjnej generuje konieczność właściwego ustawienia skanera 3D i wykonania licznych pomiarów.

Ostatnim etapem, zajmującym de facto najwięcej czasu, jest obróbka pozyskanych informacji w programie do modelowania przestrzennego. Z jednej chmury punktów da się uzyskać wiele rodzajów usług. Inwentaryzacja budynków w postaci odtworzenia projektu architektonicznego może być dostarczona najszybciej. W firmie Superplanr czas realizacji zlecenia nie przekracza kilku dni roboczych. Model do celów inwentaryzacji zawiera rzuty przestrzenne wszystkich pomieszczeń, informacje o rozkładzie instalacji wewnętrznych, a także kompletny pakiet wymiarów. Skanowanie laserowe uczyniło inwentaryzację procesem o ponadprzeciętnej precyzji i szybkiej realizacji, co doceniają klienci indywidualni, deweloperzy, a także instytucje rządowe.

Model budynków 3D w technologii skanowania laserowego

Inwentaryzacja budynków, modele budynków 3D i skanowanie laserowe to fundamenty oferty firmy Superplanr. Fachowcy tworzący zespół Superplanr korzystają z zaawansowanych urządzeń i oprogramowania marki Faro, które wyznacza standardy na rynku modelowania przestrzennego w sektorze budownictwa. Warto zapoznać się ze szczegółowym opisem oferty zamieszczonym na stronie www.superplanr.pl. Czynności inwentaryzacyjne wykonywane nowoczesnymi skanerami laserowymi zyskują nowy wymiar efektywności, stając się ogromną pomocą dla branży budowlanej i wykończeniowej.