Aluminiowe drabiny dziś już prawie całkowicie wyparły wszystkie inne, jeśli chodzi o sprzęt dla hobbystów i do użytku domowego. Warto jednak zrozumieć ich fenomen i zdać sobie sprawę z tego, na jak wielu polach drabiny aluminiowe naprawdę nie zostawiły szans konkurencji.

Ich głównym atutem jest lekkość

O ile profesjonaliści pracujący w zespołach mogą sobie pozwolić na użycie cięższych drabin albo nawet drabin przesuwnych, to od hobbystów raczej nie można tego oczekiwać. Mniejsza masa, która pozwala samodzielnie ustawić aluminiową drabinę we właściwym miejscu i wielokrotnie ją przenosić bez żadnej praktycznie uciążliwości, to rozwiązanie absolutnie bezkonkurencyjne. Redukcję masy udało się osiągnąć nie tylko dlatego, że stopy aluminium mają niewielką gęstość, ale też dzięki dobremu projektowi, który sprawia, że można użyć go mniej niż innych materiałów.

Bardzo odporne na uszkodzenia

Drabiny drewniane czy wykonane z innych stopów mają oczywiście swoje zalety, ale przede wszystkim są podatne na procesy korozyjne, a drewno z kolei łatwo jest ukruszyć lub zalać. Aluminium oczywiście też może w specyficznych warunkach korodować, ale nie pod wpływem samej wilgoci czy nawet domowych środków czyszczących ani chemii budowlanej. Istnieje co prawda nie tyle ryzyko, ile raczej wręcz pewność, że drabiny aluminiowe po latach nie będą się dobrze prezentowały, ale od strony funkcjonalnej pozostaną nadal doskonałe.

Drabinę aluminiową można dowolnie skonfigurować

Drabiny aluminiowe przyniosły jedną kluczową zmianę w porównaniu ze wszystkimi starszymi modelami: są mianowicie bardzo konfigurowalne. Nie tylko można już na etapie projektu przygotować wiele wariantów, ale można nawet stworzyć drabiny modułowe – do podstawowej konstrukcji można dołączyć dodatkowe stabilizatory lub podest, a ten sam projekt podstawowy pozwala zrobić to tanio i skutecznie. Tu trzeba też wrócić do kwestii masy – dzięki zastosowaniu lekkiego aluminium można było stworzyć duże i lekkie drabiny dachowe czy przystawne, które bez trudu każdy amator będzie w stanie samodzielnie ustawić we właściwym miejscu.

Kupując drabinę aluminiową nie obciążysz swojego budżetu

Aluminium jest materiałem, który jest bardzo łatwy w obróbce, więc choć jego otrzymanie wymaga sporej ilości energii, to już później wykonanie wszystkich prac, które pozwolą zamienić arkusze blachy na pełnoprawną drabinę, są relatywnie łatwe i wymagają tylko ograniczonego parku maszynowego. Dzięki temu producenci mogą tworzyć długie serie w krótkim czasie, a przy ograniczonych kosztach własnych zabezpieczą odpowiednią marżę, nawet jeśli drabiny aluminiowe będą tańsze od pozostałych.

Dziś drabiny aluminiowe do użytku domowego to właściwie oczywistość. Warto jednak wiedzieć, skąd wzięła się ich popularność, bo to również pozwala lepiej wybrać najlepszy model do własnych potrzeb. A że różnorodność jest coraz większa, to taka wiedza będzie coraz bardziej praktyczna.