Chociaż kojarzona jest często z gorącą, ognistą czerwienią, dobrze prezentuje się też w pozostałych barwach – od delikatnej, słonecznej żółci, poprzez elegancką oraz uszlachetnioną szarość, aż po malowniczą, frapującą czerń. W każdej odsłonie może zachwycić otoczenie, ubogacając kompozycję powierzchni o składnik trwałego piękna. Natomiast to nie jedyny powód, dla jakiego inwestorzy tak bardzo cenią sobie towarzystwo cegły klinkierowej we własnych projektach.

Jak powstają cegły klinkierowe oraz jakie są ich typy?

Cegła klinkierowa to produkt w pełni ekologiczny. Występuje z gliny oraz jest spalana w piecu w temperaturze ponad 1000°C. Od typu złoża gliny w znacznej mierze zależy kolorystyka cegły. By osiągnąć odcień odmienny od zwykłego, jeszcze przed wypaleniem cegły poddaje się ją mechanizmowi angobowania. Ze względu na właściwość produkcji rozróżniamy cegły klinkierowe typowe oraz ręcznie robione.

Cegły klinkierowe oraz ich wartości

Cegły klinkierowe to artykuł dobry oraz naturalny – jego podstawowym elementem jest materiał popularny oraz lubiany od wieków – glina. Cegły opala się w niezwykle dużej temperaturze, co powoduje, iż są wolne od alergenów oraz wytrzymałe na rozwój grzybów. Charakteryzuje je też trwałość oraz odporność mechaniczna, co przekłada się na długą żywotność tego produktu. Domy wznoszone z produktów ceramicznych, w tymże cegieł, mogą przetrwać setki lat. To powoduje, iż ich wartość rynkowa utrzymuje się z upływem lat. Produkty ceramiczne, takie jak cegła klinkierowa odpowiednio trzymają ciepło.

Cegły klinkierowe w kompozycji mieszkania

Jak zastosować klinkier w mieszkaniu? Należy potraktować go jako dodatek, natomiast nie jako podstawowy artykuł wykończeniowy. Dobrze sprawdzą się np. cegły klinkierowe na ścianach – natomiast naprawdę na jej elementach. W wielkim salonie możemy wyłożyć nimi miejsce, w jakim powiesimy telewizor, czy zastosować do wyodrębnienia dwóch przestrzeni w wypadku kuchni otwartej na salon. Klinkier na schody to odpowiedni dobór zarówno w wypadku pomieszczeń, jak również podwórza. W tymże wypadku należałoby dobrać ryflowane płytki klinkierowe, mające jeszcze lepsze wartości antypoślizgowe.

Płoty oraz ogrodzenia z cegły klinkierowej

Jednym spośród niezwykle znanych sposobów wykorzystania cegły klinkierowej jest jej zastosowanie do murowania ogrodzeń. Przy dużym domu nierzadko ogrodzenie z siatki czy płot prezentuje się kiepsko, zatem klinkier wydaje się być produktem łączącym estetyczny design z trwałością oraz stosunkowo nie tak dużą ceną. Wielokrotnie są to ogrodzenia składające się z palików z klinkieru łączących przęsła stalowe czy elementy drewniane.

Cegły klinkierowe dostępne są w ofercie https://comex.waw.pl/.