Szlifierka taśmowa jest usprawnieniem pracy każdego fachowca, również amatora. Jeśli czeka Cię duża powierzchnia do obróbki, elektronarzędzie z przesuwną taśmą ścierną zaoszczędzi Ci mnóstwo czasu i energii. Jednak jaki model wybrać? Ręczną czy stacjonarną? Każda z nich ma swoje zastosowanie, wady i zalety. Poniżej znajdziesz porady na temat tego, jaka będzie najlepsza dla Ciebie!

Czy szlifierka taśmowa jest Ci potrzebna?

Szlifierka taśmowa to podstawowe narzędzie, jeśli chcesz korzystać z pasów bezkońcowych, które umożliwiają szlifowanie różnych materiałów. Jej występowanie jest uzasadnione w warsztatach spawalniczych, miejscach obróbki metalu i innych, gdzie konstruuje się instalacje oraz produkty z metalu i drewna. Jednak czy jest to oczywisty wybór dla majsterkowicza amatora?

Jaką szlifierkę taśmową wybrać?

Wśród szlifierek taśmowych wyróżnić można jej dwa główne rodzaje – ręczna lub stacjonarna. Obie mają swoje zalety i obie mają swoje zastosowania, które często są rozbieżne. Szlifierka ręczna przydatna będzie do szlifowania i wygładzania powierzchni płaskich lub lekko wypukłych. Działa na zasadzie napędzania taśmy ściernej (pasy bezkońcowe) poruszającej się po wysokoobrotowych rolkach.

Ręczna szlifierka taśmowa jest kompaktowa i wyposażona w wygodne uchwyty. Dzięki temu jest dobrze wyważonym narzędziem do szlifowania powierzchni płaskich, poziomych lub pionowych. Przy użyciu pasów bezkońcowych ściernych o odpowiedniej granulacji, można uzyskać efekt gładkości w bardzo krótkim czasie. Jej minusem jest fakt, że nie dostanie się do rogów powierzchni. Plusem natomiast jest regulacja napięcia taśmy o szybkości obrotowej. Są również modele zasysające pył po szlifowaniu – mocno poprawia to komfort i czystość pracy. Oprócz tego w ostatnim czasie zauważyliśmy znaczny spadek cen elektronarzędzi, dzięki czemu sprzęt ten stał się osiągalny nawet dla amatorów.

Szlifierka taśmowa stacjonarna, mimo podobnej zasady działania, ma zupełnie inną budowę. Wykorzystuje się ją do ogólnie pojętej obróbki metalu i drewna. Doskonale nadaje się do wygładzania krawędzi kątowników i nadawania kształtu. W zasadzie jej obowiązki spełni również zwykły pilnik lub szlifierka kątowa z tarczą do szlifowania. Jednak dzięki stabilności i progowi na oparcie elementu obrabianego precyzja wykonywana równych krawędzi jest nieporównywalna. Warsztat, w którym obrabia się dużo elementów drewnianych i metalowych, powinien ją mieć nie tylko dla wygody pracy, ale również dla szybkości i precyzji.

Na jakie cechy szlifierki zwrócić uwagę przy zakupie?

Pomijając kwestię indywidualną, jaką jest cena urządzenia, dla użytkownika ważne będą cechy dodatkowe. System odsysania pyłu wymaga podłączenia specjalnego odkurzacza oraz stosowania odpowiedniego papieru ściernego z otworami. Modele z elektronicznym wyborem prędkości przesuwu będą bardziej uniwersalne, a system automatycznego napinania taśmy sprawi, że urządzenie stanie się wygodniejsze. Trzeba również dopasować sprzęt do rozmiaru stojącego przed nim wyzwania – szersza taśma będzie lepsza do pracy przy rozległej powierzchni. Duży wybór pasów bezkońcowych różnych rozmiarów do szlifierek znajdziesz tutaj: https://www.azur.com.pl/kategoria-produktu/pasy-bezkoncowe/. Jednak nie każdy potrzebuje profesjonalnego narzędzia. Czasami wystarczy kilka odpowiednich arkuszy do szlifowania ręcznego i gotowe!