Jeszcze do niedawna mogliśmy liczyć jedynie na tradycyjne budownictwo, co było żmudnym, czasochłonnym i kosztownym przedsięwzięciem. Obecnie mamy do dyspozycji dużo większe możliwości, czas budowy domu może zostać skrócony do minimum. Chodzi tutaj o gotowy dom z prefabrykatów, który nie powstaje bezpośrednio na placu budowy, ale dociera do niego w postaci elementów wykonanych w hali produkcyjnej. Wszystko powstaje w fabryce, zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami inwestora. Wystarczy przetransportować części do wyznaczonego miejsca, po czym połączyć je ze sobą i po problemie. Nie musimy niczego doglądać przez wiele miesięcy, śledzić każdego etapu budowy i niepotrzebnie się stresować. Wybierając dom modułowy, można liczyć na szereg wymiernych korzyści i to na niemalże każdym kroku. Czas najwyższy je poznać, co z pewnością ułatwi podjęcie decyzji o inwestycji w takie innowacyjne rozwiązanie.
Jakie są zalety domów z gotowych elementów?
Dom prefabrykowany do złudzenia może przypominać ten wzniesiony w sposób tradycyjny. Proces jego powstawania jest jednak zupełnie inny bo ma to miejsce w fabrykach. Możliwe staje się wobec tego zamówienie swojego wymarzonego domu i jednocześnie pominięcie szeregu uporczywych etapów budowy. Jeśli zależy nam na oszczędzeniu czasu, energii i pieniędzy, to jak najbardziej warto zainteresować się prefabrykatami. Dużo łatwiej będzie nam również rozplanować swój budżet, bo jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac znamy finalne koszty inwestycji. Oszczędności widoczne są także na robociźnie, która zwykle pochłania niemałe kwoty. Jako, że domy prefabrykowane powstają w fabryce, nie trzeba opłacać firmy budowlanej, która zajmie się wykonaniem szeregu prac na placu budowy. Do inwestora trafia w pełni gotowy produkt, prosto z hali produkcyjnej na działkę budowlaną.
Domy modułowe mają to do siebie, że można je postawić na dowolnym terenie, nawet w przypadku tego problematycznego. W każdej chwili istnieje możliwość powiększenia metrażu przez dodanie kolejnych modułów. Inwestor zyskuje wobec tego dużą swobodę w kształtowaniu wielkości swojej nieruchomość. Mówić można też o ekologii, energooszczędności domu z prefabrykatów, wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Wszystko to przekłada się na redukcję kosztów użytkowania takiego domu. Do jego produkcji sięga się po materiały ekologiczne, przyjazne dla środowiska naturalnego i klimatu. Prym wiedzie naturalne drewno, promieniowanie słoneczne.
Co jeszcze przemawia za wyborem domów modułowych?
Domu wzniesionego zgodnie z zasadami tradycyjnego budownictwa nie da się ruszyć, jedynie wyburzyć. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku tych modułowych, gdzie mówi się o mobilności. Oznacza to, że dom z prefabrykatów jest przenośny. W każdej chwili można go wobec tego przenieść w zupełnie inne miejsce, czyli przeprowadzić do lepszej okolicy. Zarówno montaż, jak i demontaż to bardzo proste czynności, szybkie do wykonania. Nie trzeba sprzedawać domu i kupować następnego, aby być w stanie zamieszkać w zupełnie innej miejscowości. Swoje lokum zabierzemy ze sobą do dowolnego miejsca, co stanowi ogromną zaletę, szczególnie dla młodych osób, które nie chcą się ograniczać do jednej lokalizacji. Żywotność takich prefabrykowanych ścian wynosi do aż trzydziestu lat, a sama budowa nie generuje śmieci, plac budowy pozostaje czysty.
Gotowy dom z prefabrykatów stanowi połączenie estetyki i klasy, potrafi zadziwiać swoją formą i wykończeniem. Przy tak dużym postępie technologicznym nie ma najmniejszego problemu ze stworzeniem wymarzonego lokum, zgodnie ze swoimi indywidualnymi potrzebami i preferencjami. Jego wykonanie zajmie naprawdę niewiele czasu. Do wyboru mamy nie tylko małe budynki, ale też wielkopowierzchniowe domostwa. Jeśli powiększy nam się rodzina, postanowimy zamieszkać z ze starszymi rodzicami czy po prostu zwiększyć metraż swojego domu, wystarczy wzbogacić go o kolejne moduły. Można nawet pozwolić go na kilka odrębnych części. Ściany domów prefabrykowanych nie są grube, co przekłada się na większą powierzchnię użytkową. Kolejną zaletą będzie brak sezonowości, bo mogą być one stosowane bez względu na porę roku czy warunki atmosferyczne. Wybudowanie domu modułowego zajmuje do pięciu miesięcy w przypadku stanu deweloperskiego.
___________________________________
Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Mabudo