Współczesne klimatyzatory to nowoczesne urządzenia, które mogą posłużyć zarówno do chłodzenia, jak i do ogrzewania powietrza. Ponadto ze względu na swój design część modeli odznacza się wysokimi walorami estetycznymi. Jakie są rodzaje klimatyzatorów?

Klimatyzatory – schemat działania

Tym, co łączy powszechnie sprzedawane klimatyzatory to zasada działania. Najważniejszymi elementami urządzenia są wypełniony czynnikiem chłodniczym parownik, sprężarka oraz skraplacz.

W pierwszym etapie powietrze przechodzi przez parownik, oddając ciepło czynnikowi chłodniczemu, który zmienia stan skupienia na parę. Następnie nagrzana para zostaje sprężona w sprężarce.

Ostatnim etapem, mającym miejsce w skraplaczu jest ponowna zmiana czynnika z postaci sprężonej pary na ciecz. W tym momencie następuje oddanie przez czynnik ciepła pobranego z powietrza.

Klimatyzator split i multi-split

Jest to jeden z najefektywniejszych klimatyzatorów. Składa się z dwóch, połączonych systemem hydraulicznym lub elektronicznym, części. Z umiejscowionego wewnątrz budynku parownika oraz usytuowanej na zewnątrz sprężarki. Takie rozwiązanie pozwala na wykonanie najgłośniejszego zadania, jakim jest sprężenie czynnika chłodniczego poza budynkiem. Innym rozwiązaniem jest tzw. multi-split.

Klimatyzatory multi-split pozwalają na podłączenie większej ilości parowników (urządzeń wewnątrz) znajdujących się w różnych pomieszczeniach z jedną sprężarką. Pozwala to na zwiększenie efektywności chłodzenia przy równoczesnym zachowaniu możliwości niezależnej zmiany parametrów poszczególnych parowników. Co jeszcze warto wiedzieć o tych dwuczęściowych urządzeniach?

Split i multi-split – różne sposoby montażu

Warto mieć na uwadze, że cieszące się wyjątkową efektywnością klimatyzatory split i multi-split mogą być montowane na różne sposoby, co ma bezpośredni wpływ na ich efektywność. Wyróżniamy modele:

  • ścienne,
  • ścienno-przysufitowe,
  • przypodłogowe,
  • kasetonowe,
  • kanałowe.

Klimatyzatory w systemie kompakt

W tym wypadku mamy do czynienia ze sprzętem, w którym zarówno sprężarka, parownik, jak i skraplacz znajdują się w jednym urządzeniu. Pośród tego typu urządzeń wyróżnić można:

  • klimatyzatory przenośne,
  • klimatyzatory okienne.

Główną zaletą pierwszego rozwiązana jest możliwość swobodnego przenoszenia urządzenia w zależności od potrzeby. Niektórzy producenci oferują również klimatyzatory przenośne do zawieszania.

W takiej sytuacji urządzenie może być przyczepione do ściany i zastąpić efektywniejszy klimatyzator typu split, jeżeli nie ma technicznych możliwości jego montażu. Czym charakteryzują się modele okienne?

W tym wypadku mamy do czynienia z urządzeniem, które może być łatwo zawieszone m.in. w otworze okiennym. Wadą wszystkich klimatyzatorów kompaktowych jest ich stosunkowo głośna praca.


Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Cool Care Chłodnictwo – Klimatyzacja – Wentylacja