Susza, która nawiedziła wiosną tego roku nasz kraj dla wielu z nas była sporym zaskoczeniem. Widmo problemów z zaopatrzeniem w wodę rolnictwa oraz widok wyschniętych rzek, jezior i strug poważnie zaniepokoił wielu Polaków. Sytuacja na szczęście poprawiła się wraz z początkiem maja i pierwszymi większymi opadami. Klimatolodzy nie pozostawiają jednak złudzeń, że do podobnych sytuacji w najbliższym czasie może dochodzić wielokrotnie. Jednym ze sposobów na zabezpieczenie się przed przerwami w dostawach wody i zaoszczędzenie jej coraz cenniejszych zasobów jest zakup plastikowych zbiorników na wodę deszczową. Co warto o nich wiedzieć?

  1. Zbiorniki na deszczówkę. Dlaczego warto z nich korzystać?
  2. Pojemniki na wodę deszczową. Czym kierować się przy wyborze?

Zbiorniki na deszczówkę. Dlaczego warto z nich korzystać?

Zakup zbiornika na deszczówkę nie jest dużą inwestycją – na stronie waterspec.pl najprostsze modele o pojemności 350 litrów kosztują jedynie kilkaset złotych. Na nieco większą, bo wartą kilka tysięcy złotych, powinniśmy natomiast przygotować się, jeśli zamierzamy zakup podziemny. Na taki krok warto zdecydować się przynajmniej z dwóch względów. Pierwszy to troska o środowisko. Zbieranie wody deszczowej i jej ponowne wykorzystanie (na przykład do prac gospodarskich lub utrzymania ogrodu czy trawnika) pozwoli zmniejszyć zużycie coraz skromniejszych zasobów wody pitnej. Drugi to natomiast oszczędności. Te prawdopodobnie będą w najbliższych latach jeszcze większe – szacuje się, że ceny wody wzrosną.

Pojemniki na wodę deszczową. Czym kierować się przy wyborze?

By beczka na wodę deszczową lub przeznaczony do jej przechowywania zbiornik dobrze spełniały swoją funkcję, konieczne jest ich dobranie do naszych potrzeb. Najważniejszymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze są na pewno:

  • pojemność: powinna ona być uzależniona od naszych potrzeb (wynikających na przykład z wielkości ogrodu) oraz ilości miejsca, które jesteśmy w stanie przeznaczyć na zbiornik;
  • sposób montażu: jeśli zależy nam na tym, by maksymalnie zaoszczędzić dostępną przestrzeń, a jednocześnie nie rezygnować w dużej pojemności zbiornika, dobrym rozwiązaniem okaże się zakup modelu montowanego pod ziemią. Zbiorniki tego typu w największych wersjach mogą pomieścić nawet 10 tysięcy litrów wody deszczowej;
  • dodatkowe wyposażenie: w jego skład może wchodzić na przykład filtr odwróconej osmozy (pozwalający uzdatnić wodę) lub pompa, dzięki której możliwe będzie wygodne pobieranie wody ze zbiornika zlokalizowanego poniżej poziomu gruntu.