Sufit jako powierzchnia grzewcza to nie jest bardzo często spotykane rozwiązanie, zwłaszcza w budownictwie mieszkaniowym. Na pierwszy rzut oka wydaje się mało praktyczne, ale to tylko pozory – ogrzewanie sufitowe, choć nie jest wolne od wad, może przynieść użytkownikom wiele korzyści.

Ogrzewanie w suficie – jak to działa?

Ogrzewanie sufitowe jest ogrzewaniem płaszczyznowym i niskotemperaturowym, tak samo jak podłogówka. Instalację tego typu mogą tworzyć rury w wodą albo folie grzewcze, a montaż nie jest wcale aż tak skomplikowany, zwłaszcza gdy korzysta się z nowoczesnych systemów, na przykład od firmy Uponor.

Instalacja sufitowa może być wykorzystywana także do chłodzenia pomieszczeń. System wodny współpracuje zwykle z kotłem kondensacyjnym lub pompą ciepła, natomiast maty foliowe zasilane są energią elektryczną.

Ogrzewanie sufitowe można zamontować w starszych, modernizowanych budynkach, oczywiście dobierając konkretny system tak, by instalacja zapewniała pożądane parametry, ale nie generując zbyt wysokich rachunków.

Zalety

Ogrzewanie sufitowe to oczywiście brak widocznych na zewnątrz grzejników. System ten daje bardzo dużą swobodę aranżacyjną – nie licząc oświetlenia, na suficie nie umieszcza się żadnych sprzętów. To zwiększa przy okazji wydajność instalacji, ponieważ nic nie blokuje przepływu ogrzewanego powietrza.

Temperaturę bardzo łatwo regulować, a ciepło rozchodzi się równomiernie, i powietrze jest wolne od kurzu. Cały system jest prosty w obsłudze, a latem wystarczy przestawić grzanie na chłodzenie i nie jest już potrzebny dodatkowy klimatyzator.

Ogrzewanie sufitowe świetnie się sprawdza na poddaszach – nie zabiera i tak ograniczonej skosami powierzchni, a dzięki drewnianym elementom konstrukcji dachu (drewno słabo przewodzi ciepło) jest bardzo wydajne.

Wady

To rozwiązanie ma jednak swoje wady. Najpoważniejsza to sposób promieniowania ciepła, które dla ogrzewania sufitowego jest utrudnione, dlatego przy ogrzewaniu sufitowym konieczne jest ustawienie wyższej temperatury niż w przypadku podłogówki. Taki rozkład temperatury nie jest dla wszystkich przyjemny – dużo osób preferuje ciepło w nogach i chłodniej przy głowie, a nie na odwrót.

Ogrzewanie sufitowe nie zawsze się opłaca w pomieszczeniach wysokich – zależy to od wyboru typu instalacji. Do tego trzeba pamiętać, że powierzchnię sufitu można rozgrzać tylko do określonej wartości – zbyt słabe ogrzewanie daje taki efekt, że przy podłodze powietrze jest chłodne.