Branża budowlana – podobnie jak wiele dziedzin naszego codziennego życia podlega licznym trendom oraz modom. Niektóre z nich mają nietrwały charakter, za to inne zostają z nami na całe dekady. Jakie tendencje uznaje się za najważniejsze we współczesnym budownictwie i na co zwracać uwagę, projektując nowoczesny dom jednorodzinny?

Nowoczesne budownictwo – 3 trendy, których nie da się pominąć

Jeszcze do niedawna wśród inwestorów panowało zamiłowanie do nietypowych brył, barokowych dekoracji oraz wyrafinowanych detali architektonicznych. Obecnie te oryginalne rozwiązania coraz częściej wypierane są przez nowoczesne, minimalistyczne formy. Polski inwestor uznał, że jego dom ma być przede wszystkim funkcjonalny, niedrogi w utrzymaniu i najlepiej wybudowany w zgodzie z naturą. Obecnie każde renomowane biuro architektoniczne ma w swojej ofercie gotowe projekty domów, które wpisują się w 3 najważniejsze trendy w budownictwie jednorodzinnym.

1. Ekologia, czyli natura bliżej nas

Zastosowanie naturalnych i przyjaznych środowisku materiałów, obszerne przeszklenia, odnawialne źródła energii czy zielone dachy – to zaledwie niektóre z wielu przykładów na to, jak można budować w stylu eko i żyć w zgodzie z naturą. Coraz bardziej doceniamy ciszę, spokój oraz towarzystwo zieleni, pomagające nam utrzymać odpowiedni balans psychofizyczny. Budujemy więc domy, które pozwalają być maksymalnie blisko natury.

2. Energooszczędność – korzyści w wielu wymiarach

Z ekologią pośrednio wiąże się inny istotny trend w budownictwie, a więc energooszczędność. Z jednej strony, budynki o niskim zapotrzebowaniu energetycznym oznaczają niższe rachunki za prąd, ogrzewanie czy ciepłą wodę. Z drugiej zaś – pozwalają ograniczyć emisje szkodliwych substancji do atmosfery, poprzez mniejsze zużycie lub całkowitą rezygnację z paliw kopalnych.

3. Minimalizm zamiast przepychu

Zarówno ekologiczne podejście do projektowania, jak i kwestie ekonomiczne znalazły swoje odzwierciedlenie w minimalistycznym podejściu do projektowania. Współczesne bryły domów są proste i pozbawione nieszablonowych detali, czego najlepszym przykładem jest popularność budynków w stylu nowoczesnej stodoły. Minimalistyczne, a przy tym również tanie projekty domów, przyciągają niskimi kosztami budowy oraz eksploatacji, nowoczesną estetyką, a także przemyślanymi rozkładami i funkcjonalnością.

Projekt domu dopasowany do indywidualnych potrzeb

Architekci przewidują, że współczesne trendy w budownictwie mieszkalnym zostaną z nami na długo. Zapotrzebowanie na budynki energooszczędne i ekologiczne to nie chwilowa moda, a wymóg czasów, w których przyszło nam żyć. Z kolei rezygnacja z wykwintnych form architektonicznych na rzecz nowoczesnego minimalizm sprawia, że domy buduje się szybciej i są one tańsze w eksploatacji. Najważniejsze jednak, by przy wyborze idealnego projektu łączyć aktualne tendencje, z własnymi preferencjami. Tylko wówczas uda nam się zbudować funkcjonalny dom, który w każdym aspekcie odpowie zarówno na obecne, jak i przyszłe potrzeby wszystkich domowników.