Naturalny wygląd, a do tego piękna ozdoba budynku – to jedne z ważniejszych zalet, dla których tak wiele osób decyduje się na wykonanie elewacji z drewna. Czy jednak konstrukcje te są trwałe? Jak zachować ich doskonały wygląd na lata i czy jest to w ogóle możliwe?
Każda drewniana elewacja ma unikalny charakter
Od zarania dziejów człowiekowi towarzyszy drewno, z którego tworzył wiele pierwszych narzędzi, jak i budował schronienia, a później domy. Wydawać by się mogło, że wraz z rozwojem technologii materiał ten będzie wypierany przez inne, nowocześniejsze produkty. Jednak nic bardziej mylnego – drewno wciąż cieszy się ogromną popularnością i nie ma co się temu dziwić.
Jeśli zdecydujesz się na wykonanie z niego elewacji, zyskujesz unikalność w każdym calu. Deski, choć pozornie takie same, mają swoją unikalną strukturę słojów. Niewątpliwie jednak budynek obity drewnem prezentuje się bardzo naturalnie, ma przyjemny dla oka wygląd i rozbudza pozytywne emocje.
Co więcej, drewno jest materiałem wyjątkowo wdzięcznym w obróbce. Różnego rodzaju artystyczne zdobienia czy fantazyjne kształty nie są trudne do osiągnięcia. Możesz więc z powodzeniem wykończyć swój budynek dokładnie tak, jak sobie tego wymarzyłeś.
Deski deskom nierówne – co wpływa na wytrzymałość elewacji drewnianej?
Gdy podejmiesz już decyzję o budowie takiej elewacji i zaczniesz się rozglądać za deskami, szybko zauważysz, jak szeroki ich wybór proponuje rynek. Wiele osób obawia się tego, że drewno w dość szybkim czasie straci swój piękny wygląd i zacznie niszczeć. Jest to zrozumiałe, gdyż elewacja jest wystawiona na silne promieniowanie UV, niszczycielską działalność wilgoci oraz wiatru, a w okresie zimowym na mrozy.
Kluczem do sukcesu jest jednak wybór odpowiedniego drewna. W Polsce największą popularnością cieszą się deski sosnowe oraz świerkowe. Są po prostu najtańsze, ale niestety, mocno nieodporne na warunki atmosferyczne. Lepszą alternatywą jest drewno egzotyczne, którego szeroki wybór znajdziesz w ofercie na stronie https://hardwod.pl. To nie tylko takie gatunki jak bardzo drogie Bangkirai czy Tatajuba. Są również tańsze, a równie wytrzymałe gatunki, w tym świerk syberyjski lub cedr kanadyjski. Drzewa te mają naturalne właściwości ochronne, dzięki czemu wykonane z nich deski nawet latami niekonserwowane zachowują świetną formę i piękny wygląd.
Poznaj słabe punkty elewacji drewnianej i unikaj ich powstawania
Nawet jeśli postawisz na dobre drewno, musisz jeszcze skupić się na tym, aby uniknąć pewnych błędów związanych z budową elewacji. Jest kilka rzeczy, o których koniecznie powinieneś pamiętać:
– gromadzenie się wody na dolnych krawędziach desek – zadbaj o to, aby każda deska miała lekki skos ku dołowi, co ułatwia wodzie spływanie,
– minimalna szczelina między deskami – drewno pracuje (rozszerza się i zwęża zależnie od temperatury), a więc pamiętaj o pozostawianiu małych przerw pomiędzy deskami,
– zabezpieczenie styku elewacji z fundamentem – na samym dole zastosuj specjalnie zaimpregnowane deski lub zakryj to miejsce dobrej jakości blachą ocynkowaną.
Dbaj o regularną konserwację
Jeśli chcesz się cieszyć piękną elewacją drewnianą przez lata, nigdy nie zapominaj o jej regularnej konserwacji. Szczególnie po okresie zimowym oraz później pod koniec jesieni dokonaj inspekcji konstrukcji. Jeśli zauważysz uszkodzone deski, koniecznie je wymień. Odnawiaj również powłoki ochronne na elewacji. Gdy zdecydujesz się na konstrukcję z krajowych sosny lub świerku, będziesz to musiał robić regularnie. Elewacje drewniane nie tylko pięknie wyglądają, ale i również zachwycą Cię swoją funkcjonalnością, kiedy będą odpowiednio konserwowane.