Rynek farb do wnętrz jest obecnie bardzo bogaty i wciąż udoskonalany. Można znaleźć praktycznie wszystko, czego będziemy chcieli. Dlatego powstaje pytanie, czego tak naprawdę powinniśmy chcieć? Co należy traktować jako priorytety? Jakie farby będą najlepsze dla naszych wnętrz?

Ekologia

Na ekologię wciąż często patrzymy podejrzliwym okiem, ale warto jest sobie uświadomić, że kiedy mówimy o ochronie środowiska, mówimy o ochronie samych siebie, ponieważ my też jesteśmy tego środowiska częścią. Zdarza nam się zapomnieć, że też jesteśmy zwierzętami i źle reagujemy na różne trucizny. Nowoczesne farby na szczęście nie muszą być truciznami. Dotyczy to przede wszystkim farb dyspersyjnych, które w zasadzie nie mają żadnego negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Pomieszczenia z powłokami malarskimi opartymi o ten rodzaj farb nie wymagają wietrzenia, nie pojawiają się w nich żadne szkodliwe substancje nawet w procesie malowania, a przy samym malowaniu nie ma żadnego ryzyka dla naszego zdrowia, jeśli nie zaczniemy po prostu pić farby. I to w dużych ilościach. Dostanie się takiej farby do oka czy przypadkowe skonsumowanie jej niewielkiej ilości także nie jest groźne.

Wytrzymałość

Dobre farby do wnętrz to farby wytrzymałe. Jest to bardzo ważne, ponieważ zwłaszcza w miejscach, gdzie konieczne będzie intensywne czyszczenie ścian, możliwej jest uszkodzenie powłoki malarskiej lub nawet jej całkowite zniszczenie. Na szczęście nie jest to obecnie już element, który trzeba by przeciwstawiać innym priorytetom, jakie możemy sobie stawiać przy wyborze farby do malowania wnętrz. Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za to, jak wytrzymała będzie powłoka malarska, jest ilość żywic, czyli spoiwa w niej zawartego. Im jest go więcej, tym powłoka będzie wytrzymalsza, ale też bardziej połyskliwa, jeśli zdecydujemy się na farby emulsyjne. Dlatego też, jeśli bardzo zależy nam na matowym wykończeniu, możemy poszukać mniej popularnych opcji, na przykład farb silikatowych.

Kolor

Ładny kolor to kwestia, której nie należy traktować po macoszemu. Konieczne jest jednak zrozumienie, że dążenie do niego jest najczęściej procesem złożonym i samo to, że pigmentacja zastosowana w danym produkcie do malowania ścian to jeszcze nie wszystko. Jest to oczywiście czynnik kluczowy, którego nie nadrobi się w żaden inny sposób, ale zakup dobrej farby nie daje nam jeszcze gwarancji, że ściany będą ładne. Konieczne jest bowiem odpowiednie ich przygotowanie do malowania, a także dobranie ich właściwości, by kolor szybko się nie zmienił i nie wyblakł.