Masy szpachlowe to szeroka gama produktów, które powinny znać nie tylko osoby trudniące się pracami wykończeniowymi. Nowoczesne masy szpachlowe są wyjątkowo wygodnymi w użyciu produktami, które przydadzą się przy dużej ilości prostych prac w domu, najczęściej takich o charakterze drobnego remontu, poprawek malarskich czy innych wykończeń. Czym właściwie są masy szpachlowe i jak należy z nich prawidłowo korzystać?

Masa szpachlowa

Masa szpachlowa, nawet w źródłach profesjonalnych i naukowych, definiowana jest w sposób zabawny, bo tautologiczny, jako masa wykorzystywania do szpachlowania. Szpachlowanie to z kolei proces polegający na nanoszeniu cienkiej warstwy spoiwa na ubytki w większych elementach konstrukcyjnych lub na szczeliny pomiędzy takimi elementami, na przykład jako spoiwo pomiędzy płyty kartonowo-gipsowe. W domowych warunkach masy szpachlowe będziemy najczęściej wykorzystywać w momencie przygotowania podłoża do renowacji, zwłaszcza do malowania czy układania nowej tapety. Masa szpachlowa pozwala na wypełnienie otworów po kołkach rozporowych, zamknięcie pęknięć w murze oraz uzupełnianie wszelkiego rodzaju ubytków na danej powierzchni ściany. Szpachla jest w stanie wyrównywać wszelkie nierówności oraz odbudowywać nawet większe ubytki pod warunkiem, że nanoszona jest w stosunkowo niewielkich ilościach za jednym razem. Jeśli wielkość ubytku przekracza 5-6 milimetrów, warto jest zastosować co najmniej dwie warstwy, pozwalając im kolejno na właściwe wyschnięcie powierzchni. Przy naprawdę dużych ubytkach masa szpachlowa nie powinna być stosowana.

Szpachla w tubce

Masy szpachlowe są najczęściej suchymi mieszankami, nierzadko opartymi na gipsie, które przed użyciem należy rozrobić z wodą. Coraz częściej na rynku spotyka się jednak masy szpachlowe dostępne w wygodniejszej postaci. Może to być charakterystyczna tuba do wyciskania w specjalnym pistolecie, jak silikon, a czasami nawet spotyka się maleńkie tubki przypominające klej lub wręcz pastę do zębów. Takie rozwiązania są wbrew pozorom bardzo praktyczne, ponieważ pozwalają na dokładną aplikację w miejscach trudno dostępnych, są natychmiast gotowe do użycia oraz nie marnuje się produktu, ponieważ sprzedawany jest w bardzo małych ilościach, idealnych do wykonania jednego projektu.

Należy pamiętać o gruntowaniu

Użycie masy szpachlowej jest bardzo proste, ale należy pamiętać, że większość produktów tego typu wymaga gruntowania, by możliwe było potem skuteczne położenie powłok malarskich lub uzyskanie dobrego związania kleju z podłożem.