Podczas wybierania projektu domu lub poszukiwań idealnego mieszkania, jedną z bardziej istotnych kwestii jest nasze wyobrażenie na temat perfekcyjnej kuchni. Zwykle to panie decydują o jej wielkości, układzie i wystroju wnętrza – chociaż w ostatnich latach coraz częściej to właśnie mężczyźni odkrywają w sobie pasję do gotowania. Ze względu na to, że spędzamy w kuchni większość swojego wolnego czasu, powinna ona być bardzo funkcjonalna i praktyczna.

Kuchnia osobna czy otwarta na salon?

Niewątpliwie największym trendem w projektowaniu wnętrz na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat jest łączenie kuchni z salonem i jadalnią. To rozwiązanie ma wiele zalet – aranżujemy jedno duże pomieszczenie, dzięki czemu zyskujemy przestrzeń. Dodatkowo podczas imprez i uroczystości rodzinnych, a także wizyt znajomych możemy jednocześnie prowadzić z nimi pogawędki i doglądać przygotowywanych potraw. Co więcej, nie musimy nosić naczyń, sztućców, dań i gorących napojów z jednego pomieszczenia do drugiego, ponieważ wszystko mamy pod ręką. Również sprzątanie po wystawnej kolacji czy przyjęciu urodzinowym przebiega sprawnej i szybciej, co pozwala zaoszczędzić czas i energię.

Pomimo tak wielu korzyści wynikających ze scalenia kuchni z salonem, wariant ten ma również swoich przeciwników. Osoby preferujące projektowanie wnętrz kuchennych w postaci odrębnego pomieszczenia cenią sobie zwłaszcza możliwość ukrycia bałaganu związanego z przygotowywaniem potraw przed gośćmi – pełen zlewozmywak czy zachlapana kuchenka nie są wystawione na widok gości, jeśli nie wyrobimy się z posprzątaniem przed ich przyjściem. Kolejną zaletą osobnej kuchni jest odizolowanie pozostałych pomieszczeń od intensywnych zapachów. Wystarczy zamknąć drzwi, otworzyć okno i włączyć pochłaniacz, aby aromaty powstałe podczas gotowania ulotniły się – w salonie z aneksem kuchennym hałas okapu jest dość uciążliwy, a tapicerowane meble i zasłony szybko wchłaniają wszelkie wonie. Również zaletą kuchni solo jest pewien rodzaj swobody i brak poczucia, że ktoś obserwuje nasze ruchy podczas gotowania, co bywa dość krępujące.

Podczas aranżacji wnętrz musimy samodzielnie podjąć decyzję, w jakim układzie będziemy komfortowo czuli się na co dzień we własnym domu. Nie warto słuchać podpowiedzi znajomych czy rodziny, ponieważ to my będziemy korzystać z tej kuchni każdego dnia, a nie osoby postronne.

Odpowiedni układ mebli i sprzętów gwarancją wygody

Gdy decyzję odnośnie połączenia lub rozłączenia kuchni z salonem mamy już za sobą, czas na dobór mebli i sprzętów kuchennych. Jeśli nie urządzaliśmy jeszcze takiego pomieszczenia samodzielnie, w zakresie wystroju wnętrza warto skorzystać z pomocy doświadczonych architektów. Fabryka Projektów kompleksowo zajmuje się projektowaniem wnętrz poszczególnych pomieszczeń oraz całych mieszkań i domów, dzięki czemu zyskujemy pewność, że w naszej kuchni żaden ważny szczegół nie zostanie pominięty.

Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielną aranżację wnętrza, warto dobrze rozplanować rozmieszczenie mebli i sprzętów kuchennych. W kuchni kierujemy się złotą zasadą trójkąta roboczego – zgodnie z którą poszczególne strefy powinny zostać rozlokowane w następującej kolejności:

  1. przechowywanie – czyli lodówka, spiżarnia, chlebak i szafki, w których będą znajdować się produkty spożywcze;
  2. przygotowywanie, mycie i zmywanie – blat stanowiący powierzchnię roboczą, zlewozmywak oraz zmywarka;
  3. gotowanie – sprzęty umożliwiające obróbkę cieplną, jak płyta gazowa lub elektryczna, piekarnik oraz mikrofalówka.

Zachowanie powyższego schematu pozwoli na wygodne i sprawne wykonywanie prac kuchennych oraz łatwiejsze utrzymanie pomieszczenia w czystości. Warto również zwrócić uwagę na własną wygodę – np. umieszczając piekarnik na wysokości ramion zamiast tradycyjnie nad podłogą łatwiej będzie go obsługiwać.

Popularnymi rozwiązaniami stosowanymi w nowoczesnej kuchni są również meble zabudowane do samego sufitu, dzięki czemu zyskuje się dodatkowe miejsce do przechowywania rzadko używanych rzeczy. Znika też problem tłustych osadów, które zbierają się zwykle na górnej części szafek kuchennych. Ciekawą opcją wybieraną podczas projektowania wnętrz są narożne szafki z wysuwanymi półkami, pozwalające na wykorzystanie nawet pozornie niedostępnych przestrzeni. Wygodne wzmacniane szuflady, które pomieszczą zastawę stołową, produkty sypkie i sztućce, przestronne szafy pozwalające na schowanie drobnego sprzętu AGD i wysuwane szafki typu cargo pozwolą zagospodarować przestrzeń w kuchni w taki sposób, aby wszystko było pod ręką.