Farby akrylowe na pewno kojarzą się przede wszystkim z malowaniem ścian i sufitów w wnętrzach domów i mieszkań. Jest to skojarzenie w pełni prawidłowe, ponieważ związane jest z najczęstszym zastosowaniem farb tego rodzaju. Farby akrylowe to jednak nie tyle farby o określonym przeznaczeniu, co cała rodzina farb, dla których wspólnym elementem są żywice akrylowe, dzięki którym możliwe jest wiązanie się tej farby z pigmentem oraz jego skuteczne przyleganie do malowanej powierzchni. Żywice akrylowe są bardzo różne i najczęściej są bardzo uniwersalne, dzięki czemu taka farba może być wykorzystana do pomalowania mebli. I będzie to znakomity pomysł.

Dlaczego nie bejca?
Typowe farby do drewna to oczywiście bejce i ich trochę bardziej połyskliwi kuzyni – lakierobejce. Wiele osób wybiera się po te produkty bez zastanowienia i wychodzi z założenia, że to właśnie one są jedynym dobrym rozwiązaniem w przypadku malowania drewna. Na pewno nie są złym rozwiązaniem, ale są to farby charakterystyczne. Bejce, obecnie już dostępne w szerokiej gamie kolorów, początkowo miały na celu jedynie wnikanie w drewno, jego zabezpieczanie i wzmacnianie. Efekt estetyczny był jedynie drugorzędny i polegał na podkreślaniu naturalnej urody drewna. Jeśli jednak ta uroda jest wątpliwa lub po prostu nie pasuje do naszej koncepcji, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie farby do drewna o bazie akrylowej.  

Zalety farby akrylowej

Farby akrylowe to w pewnym sensie po prostu przeciwieństwo bejc. Bejce wnikają i podkreślają, a farby akrylowe zakrywają i osłaniają. Wykorzystanie farby akrylowej do odnowienia mebla pozwoli nadać mu w zasadzie dowolny wygląd i zapewnia efekt pełnego pokrycia farbą, jeśli oczywiście dążymy do takiego efektu. Jeśli naszym celem jest shabby chic lub interesuje nas styl prowansalski, uda nam się także stworzyć charakterystyczne dla nich przetarcia. Najważniejsze, co trzeba zapamiętać o farbach akrylowych, to fakt, iż tworzą one własne powłoki na meblach w ten sposób, że przykrywają meble w taki sam sposób, jak przykrywają ściany. Dzięki temu nie ma znaczenia, jak wyglądał mebel przed renowacją, bo jego wygląd po renowacji zależny jest tylko od rodzaju wykorzystanej farby.

Nie można zapominać o przygotowaniu podłoża

Niezależnie od wybranej farby do drewna, zawsze kluczowym elementem będzie odpowiednie przygotowanie podłoża. Farba do drewna o bazie akrylowej będzie tutaj bardziej wyrozumiała od bejc, ale jeśli położy się ją na słabo przyczepną powierzchnię, zacznie odpadać.