Aranżując salon, warto zadbać o dodatki, które podkreślą charakter pomieszczenia, a jednocześnie będą funkcjonalne. Praktyczny, a zarazem estetyczny jest zegar, który już od dawna odmierza czas i pięknie dekoruje mieszkania. Jaki zegar do pokoju wybrać?

Jakie są rodzaje zegarów?

Oferta zegarów jest ogromna i może przyprawić o zawrót głowy. Dom domu przeznaczone są dwa podstawowe rodzaje. Pierwszy to zegar ścienny. Jak sama nazwa wskazuje, montuje się go na ścianie. Drugi to model stojący, który można położyć np. na komodzie lub szafce RTV. Oba rodzaje zegarów można kupić w różnych rozmiarach, kształtach, a także i formach, co daje ogromne możliwości aranżacyjne i pozwala na perfekcyjne dopasowanie dodatku do pomieszczenia.

Kolorystyka i wzornictwo zegara zależą przede wszystkim od indywidualnego gustu, a także stylu, w jakim urządzone jest dane pomieszczenie. Dobrze, aby zegary do salonu były dopasowane do pozostałych elementów wystroju, tak aby wszystkie tworzyły spójną kompozycję. Dzięki temu wszystkie dekoracje będą pasowały do siebie i ładnie się prezentowały. Możesz wybrać zegar w podobnej kolorystyce albo dobrać go na zasadzie kontrastu. W tym drugim przypadku akcent dodasz pazura każdemu pomieszczeniu.

Jaki zegar do salonu wybrać?

Salon to miejsce, w którym spędza się najwięcej czasu. Dlatego jego aranżacja ma się skupiać na funkcjonalności oraz estetyce. Zegary do salonu mogą być główną ozdobą, ale również subtelną dekoracją. W dużym pomieszczeniu dobrze się sprawdzi duży zegar na ścianie. Jeśli ma być główną ozdobą, postaw na model z ciekawym projektem tarczy, niebanalny połączeniem materiałów lub kolorystyką, aby się wyróżniał. Powinien być również dość sporych rozmiarów, aby przeważał swoją bryłą nad pozostałymi dekoracjami.

Jeśli zależy Ci bardziej na funkcji praktycznej niż dekoracyjnej, to rozważ zakup niewielkiego zegara stojącego. Możesz go postawić na komodzie, kredensie albo szafce RTV. Najlepiej w takim miejscu, aby mieć go w zasięgu wzroku.

W kwestii kolorów, wzorów i kształtów masz spore pole do popisu. W minimalistycznych wnętrzach świetnie sprawdzą się modele z samymi cyframi i wskazówkami. Z kolei zegary do salonu glamour to te zdobione kryształami. Fenomenalnie podkreślą luksusowy charakter wnętrza. Ciekawym dodatkiem jest zegar z czarną, metalową ramą i drewnianą tarczą. Te dwa materiały tworzą zgranym i niezwykle estetyczny duet.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zegara?

Bez względu na to, na jaki rodzaj zegara się zdecydujesz, przy zakupie weź pod uwagę kilka istotnych czynników.

  • materiał — kluczowy jest materiał, z którego wykonano zegary do salonu. Wybieraj modele najwyższej jakości. Dzięki temu masz pewność, że posłużą Ci przez lata. Materiał ma też wpływ na estetykę, dlatego jego wybór jest taki istotny,
  • design — aby zegar dobrze się prezentował, powinien być dopasowany do stylu, w jakim urządzone jest mieszkanie,
  • wielkość – rozmiar zegara powinien być dostosowany do wielkości pomieszczenia. Zbyt duży wprowadzi chaos, a za mały może zostać niezauważony.