Czym są i do Klucze udarowe to bardzo popularne narzędzia, niezastąpione przy pracach ze wszelkiego rodzaju śrubami. Niemniej w różnorodności tych urządzeń i ich odmiennej specyfice można się pogubić. W poniższym artykule wyjaśniamy, czym są klucze udarowe, jakie są ich rodzaje i na jaki klucz warto się zdecydować.służą klucze udarowe?

Czym są i do czego służą klucze udarowe?

Zanim odpowiemy na pytanie, jaki klucz udarowy wybrać, powinniśmy wyjaśnić, co to w ogóle jest. Powszechnie klucze udarowe kojarzy się z zakładami wulkanizacyjnymi i odkręcaniem kół. Rzeczywiście do przeprowadzenia tego zadania narzędzie to jest absolutnie konieczne. Jednak to tylko jedno z wielu zastosowań, ponieważ klucze nasadowe udarowe generalnie wykorzystuje się do odkręcania i wkręcania śrub, w bardzo różnych okolicznościach. Jest to urządzenie mechaniczne, które za sprawą wbudowanego silnika znacząco odciąża operatora przeprowadzającego zabieg.

Klucze udarowe elektryczne i pneumatyczne

Warto mieć na uwadze, że dostępne są różnego typu klucze udarowe. Wyróżniamy klucze udarowe elektryczne i pneumatyczne, przy czym te pierwsze dzielą się jeszcze na 2 podkategorie, a mianowicie:

  • klucze ładowane z gniazdka – to modele zasilane prądem elektrycznym, które aby pracować, wymagają podłączenia do źródła prądu. Może nim być między innymi zapalniczka samochodowa. Niemniej oznacza to, że tego typu klucz udarowy jest tylko częściowo mobilny.
  • klucze akumulatorowe – klucz udarowy akumulatorowy to jedyne narzędzie z tej kategorii, które można uznać za w pełni mobilne. Działa za sprawą wbudowanego akumulatora, a więc uruchomienie sprzętu nie wymaga podłączenia do prądu, a jedynie wcześniejszego naładowania baterii.

Poza wymienionymi powyżej kluczami udarowymi elektrycznymi dostępne są też modele pneumatyczne. Mowa o sprzęcie zasilanym sprężonym powietrzem. Taki sprzęt, aby móc wykonywać swoje zadania, musi być podłączony do sprężarki. Jest to równoznaczne z jego całkowitym brakiem mobilności.

Szeroka oferta kluczy udarowych https://www.elektro-met.pl/klucze-udarowe

Jaki klucz udarowy wybrać?

Trudno znaleźć jedną, w pełni uniwersalną odpowiedź na pytanie, jaki klucz udarowy wybrać. Tak naprawdę od potrzeb indywidualnych zależy, czy lepszy będzie sprzęt pneumatyczny, czy też klucz udarowy na akumulator, bądź klasyczne urządzenie elektryczne podłączane do gniazdka. Generalnie wybierając klucz udarowy, warto brać pod uwagę poniższe czynniki, mając na uwadze, że w poszczególnych sytuacjach każdy z nich może mieć nieco inną wagę:

  • moment obrotowy,
  • ciężar urządzenia,
  • rozmiar klucza
  • mobilność sprzętu,
  • funkcje dodatkowe.

Wybierając klucze nasadowe udarowe, powinieneś brać pod uwagę powyższe czynniki, cały czas mając na uwadze konkretne przeznaczenie narzędzia. Przykładowo, w profesjonalnym warsztacie mobilność sprzętu czy jego rozmiar będą miały drugorzędne znaczenie, natomiast istotna będzie obecność funkcji dodatkowych. Odwrotnie będzie w sytuacji, gdy szukasz amatorskiego sprzętu do pracy poza warsztatem. Dlatego to przeznaczenie urządzenia jest najważniejszym czynnikiem, który należy brać pod uwagę.

Klucze udarowe to niezwykle przydatne i różnorodne narzędzia. Przy zakupie warto dokonać przemyślanego wyboru, aby urządzenie miało możliwość wywiązania się z powierzonych mu zadań.

Szukasz narzędzi w dobrej cenie? Wejdź na https://www.elektro-met.pl/