Szlifierka kątowa to wszechstronne i użyteczne narzędzie.Każda skrzynka narzędziowa powinna zawierać co najmniej jedną szlifierkę kątową. Którą szlifierkę wybrać do warsztatu, a którą do domowego majsterkowania? Jaką wybrać? Dlaczego warta uwagi jest szlifierka kątowa akumulatorowa z regulacją obrotów? Sprawdź!
Dlaczego warto postawić na szlifierkę kątową?
Szlifierki kątowe to na przykład narzędzia akumulatorowe, które spotkasz na placach budowy, zakładach przemysłowych, lakierniach, blacharniach, w warsztatach samochodowych, miejscach obróbki metali oraz we wszystkich miejscach, gdzie potrzeba jest wycięcia, usunięcia lub wygładzenia nadmiaru materiału. Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalistą, czy zwykłym majsterkowiczem, to szlifierka kątowa jest podstawowym narzędziem dla każdego, kto potrzebuje szlifować, ciąć lub polerować.
Szlifierka kątowa jest jednym z najbardziej wszechstronnych elektronarzędzi i działa dzięki zastosowaniu szybko obracającej się głowicy przekładni i wymiennych tarcz ściernych. Swoje różnorodne zadania wykonuje w zależności, od rodzaju zamontowanej głowicy. Zazwyczaj szlifierki kątowej używa się do cięcia metalowych prętów, śrub i blach, przycinania, glazury kamienia i płytek ceramicznych. Używa się jej też do usuwania starych warstw farby oraz rdzy. To nie wszystko. Szlifierka z odpowiednio dobraną głowicą i tarczą ma w zasadzie nieograniczone możliwości ścieralne, więc jej możliwości pracy są bardzo szerokie.
Na co zwrócić uwagę wybierając szlifierkę kątową?
Podobnie jak w przypadku wszystkich elektronarzędzi wybierając szlifierkę kątową, należy zwrócić uwagę na jej funkcjonalność i specyfikacje.
Poniżej przedstawiamy kilka cech, na które trzeba zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią szlifierkę kątową.
Odpowiednia tarcza
Do szlifierek kątowych dostępnych jest wiele różnych rozmiarach tarcz, ale najpopularniejsze to 115 mm i 230 mm. Możesz też kupić inne tarcze w zależności od zadania, które chcesz wykonać. Upewnij się tylko, że mają odpowiedni rozmiar do Twojej szlifierki.
Moc szlifierki kątowej
Tu zasada jest prosta. Im wyższa moc elektronarzędzia, tym szybciej i skuteczniej wykona pracę. Szlifierki z większymi tarczami będą wymagały większej mocy. Pamiętaj, przeglądając specyfikację narzędzia, że moc jest wyrażona w watach.
Blokada wrzeciona szlifierki kątowej
Mechanizm blokujący wrzeciono jest bardzo ważny. Umożliwia bardzo szybkie wyjmowanie i wymianę akcesoriów. Zapobiega to obracaniu się wrzeciona koła. System wyposażony jest w metalową nakrętkę, zaprojektowaną w celu uniknięcia ryzyka zablokowania podczas pracy narzędzia.
Uchwyt pomocniczy
Uchwyt jest czasami nazywany po prostu rękojeścią. Ten przydatny i funkcjonalny element jest zwykle montowany po lewej lub prawej stronie narzędzia dla operatorów leworęcznych i praworęcznych.
Regulacja obrotów
Szlifierki kątowe nieregulowane mają zazwyczaj zakres obrotów od 9 000 do 11 000 RPM. Jeżeli wykonujesz różnego rodzaju prace, przyda Ci się szlifierka kątowa akumulatorowa z regulacją obrotów. Wyższe obroty przydadzą się do pracy szybkich, ale dzięki wolniejszym wykonasz zadania wymagające większej precyzji i dokładności.