Na rynku znajdziemy dziś szeroki wybór taśm samoprzylepnych. Jednym z produktów przydatnych w każdym domu, w szczególności podczas remontów, jest taśma maskująca. Produkt ten sprawdza się głównie przy pracach malarskich, ale nie tylko. Jakie ma właściwości i w jakich sytuacjach jest przydatna? Wyjaśniamy w artykule.

Czym są taśmy maskujące? 

Ten znany i powszechnie stosowany rodzaj taśm zna chyba każdy, chociaż nie wszyscy kojarzą jego nazwę. Taśma maskująca, zwana też malarską, to rodzaj cienkiego papieru lub tworzywa sztucznego pokrytego klejem. W zależności od sposobu produkcji, taśmy te mają odmienne właściwości i przeznaczenie. Dostępne są w następujących rodzajach:

  • taśmy maskujące GP: nośnik z papieru o karbowanej strukturze ułatwia dostosowanie długości, nawet bez narzędzi do cięcia;
  • taśmy niebieskie UV: papierowy nośnik jest odporny na promieniowanie UV, 
  • taśmy lakiernicze: pozwalają na aplikację na różnych rodzajach powierzchni, stosuje się je do prac lakierniczych;
  • taśmy soft PVC: taśmy na nośniku z miękkiego PVC, pozwalają na przerywanie ręczne. 

Właściwości i zalety 

Taśmy maskujące cechują się dużą elastycznością i dobrą kleistością, co czyni jest doskonałym produktem do różnego typu prac malarskich i lakierniczych. Można je aplikować na powierzchniach o nieregularnej linii, w tym na metalu, plastiku, drewnie i wielu innych. Chronią przed brudem i zanieczyszczeniami, łatwo je usunąć i nie pozostawiają śladów na materiale. Większość taśm malarskich można przerywać ręcznie bez zastosowania dodatkowych narzędzi, co znacznie ułatwia i przyspiesza wykonywanie czynności. Nadają się do użytku zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, dzięki odporności na promieniowanie słoneczne. Szeroki wybór taśm samoprzylepnych oferuje firma Total Market

Zastosowanie 

Taśmy malarskie mają szerokie zastosowanie. Przydają się w domu podczas remontów i malowania różnych powierzchni, a także w zastosowaniach profesjonalnych – np. w warsztatach samochodowych i lakierniczych czy w firmach remontowo-budowlanych. Można je wykorzystywać podczas nakładania farb metodą natryskową i tradycyjną przy użyciu pędzla czy wałka. Oprócz czynności malarskich, taśmy maskujące sprawdzają się również do zabezpieczenia i ochrony przedmiotów przed uszkodzeniem mechanicznym (podczas transportu). Ze względu na uniwersalne zastosowanie i stosunkowo niską cenę, jest to produkt ekonomiczny i praktyczny.