Budowa domu może wyglądać nieco inaczej w zależności od posiadanej działki i wybranego projektu, ale pewne kwestie pozostają niezmienne w każdym przypadku. Decydując się na tradycyjne budownictwo, trzeba liczyć się z tym, że cała inwestycja będzie żmudnym, czasochłonnym i kosztownym przedsięwzięciem. Składa się na nią szereg etapów, które muszą być wykonywane w konkretnej kolejności. Zanim jednak będzie można w ogóle myśleć o rozpoczęciu jakichkolwiek prac budowlanych, trzeba załatwić wszystkie niezbędne formalności, co już samo w sobie potrafi spędzić sen z powiek. Czas dowiedzieć się, jak to wszystko może wyglądać w praktyce.

Pierwsze kroki do rozpoczęcia jakichkolwiek prac

Pierwszym etapem w przypadku budowy domu jest załatwienie wszystkich formalności, co potocznie nazywa się etapem zerowym i jednocześnie tym najistotniejszym. Wiąże się to z koniecznością zebrania wszystkich niezbędnych dokumentów, pozwoleń, zgód. Najpierw kupujemy działkę budowlaną, potem wybieramy projekt domu katalogowego lub na indywidualne zamówienie. W przypadku tego drugiego trzeba liczyć się z wydłużeniem całego przedsięwzięcie bo taki projekt powstaje od podstaw, co może trwać wiele miesięcy. Takie rozwiązanie wymaga również dużo większych nakładów finansowych. Do składanego wniosku o pozwolenie na budowę konkretnego domu trzeba dołączyć dokumenty dotyczące decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, warunków technicznych dostawy mediów, mapy sytuacyjno-wysokościowej. Do tego dochodzi jeszcze dokumentacja dodatkowa, w zależności od tego jakie będą zapisy prawa miejscowego. Oczekiwanie na odpowiedź może trwać do 64 dni od daty złożenia kompletnej dokumentacji. Trzeba jeszcze doliczyć 14 dni na uprawomocnienie się decyzji. Jej ważność wynosi trzy lata, co oznacza, że w tym czasie muszą zostać rozpoczęte prace budowlane. W przeciwnym razie przepadnie i będzie trzeba przechodzić przez cały proces od początku.


Na czym polega budowa domu jednorodzinnego?

Budowę domu rozpoczynamy od stanu zerowego, najczęściej od ogrodzenia swojej działki. Potem można przejść do wyznaczenia lokalizacji budynku przez geodetę, następnie do wyrównania działki i przygotowania fundamentów, piwnicy. Jest to czas na wykonanie izolacji (czasem też drenażu) i rozprowadzenie kanalizacji. Następnym etapem będzie stan surowy otwarty, podczas którego firma budowlana zajmie się wzniesieniem ścian zewnętrznych, wykonaniem stropów, schodów, więźby dachowej, komina, pokrycia dachu, montażu okien. Ten etap zaliczany jest do tych trwających najdłużej i najbardziej kosztownych.

Trzeci etap dotyczy stanu surowego zamkniętego, gdy przechodzi czas na wykonanie wszystkich niezbędnych instalacji – elektrycznych, wodnych, kanalizacyjnych, gazowych. Osadzić można też drzwi i wykonać stolarkę okienną. Na koniec trzeba zadbać o odbiór instalacji, aby można było przejść do wykonywania suchych tynków. Jest to również czas na uprzątnięcie placu budowy. Czwarty etap dotyczy prac wykończeniowych i montażowych. Można nareszcie zainstalować ogrzewanie, wykończyć pomieszczenia, wykonać ściany działowe, ułożyć podłogę, położyć tynki i gładź gipsowa. Na tym etapie czekają na inwestora wydatki związane z wykończeniem piwnicy i poddasza, malowaniem ścian, instalacji oświetlenia.

Są to tylko główne czynności, bo nie brakuje szeregu innych prac wykończeniowych. Trzeba zadbać o odpowiednie ocieplenie elewacji zewnętrznej budynku, co jednak nie musi zostać zrobione od razu, ale w przeciągu najbliższych lat. Jeśli byłoby to zbyt mocnym obciążeniem dla budżetu, można się z tym wstrzymać przez nawet kilka lat. Czwarty etap kończy się wykonaniem wszystkich instalacji, które są gotowe do użytkowania. Teraz pozostaje inwestorowi zająć się urządzaniem wnętrz, czyli umeblowaniem wszystkich pomieszczeń. Mogłoby się wydawać, że będzie to coś banalnie prostego i szybkiego do przeprowadzenia, ale w praktyce bywa z tym różnie i nierzadko okazuje się być to nie lada wyzwaniem.


Pora zakończyć budowę domu

Ostatnim etapem budowy domu jest jej zakończenie, co ponownie wiąże się z szeregiem formalności do załatwienia. O fakcie zakończenia budowy trzeba też poinformować odpowiedni urząd. Koniecznością będzie złożenie wniosku do nadzoru budowlanego, w którym muszą znaleźć się następujące załączniki: dziennik budowy, dokumentacja odbioru przyłączy, inwentaryzacja geodezyjna, świadectwo energetyczne, oświadczenie kierownika budowy.

______________________________________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy FastKraków