Wraz z nadejściem października i coraz chłodniejszymi dniami warto w końcu pomyśleć o jesiennych porządkach w ogrodzie, które są niezbędne by odpowiednio przygotować go do nadchodzącej zimy. Co warto zrobić i o czym pamiętać, by nasz ogród przetrwał nawet najgorsze mrozy i mógł rozkwitnąć na wiosnę? Jakie narzędzia i sprzęty będą nam niezbędne do wykonania tego zadania?

Zadbaj o rośliny – sadzenie i przesadzanie roślin

Październik to odpowiedni czas na sadzenie tych gatunków drzew i krzewów, które są odporne na niskie temperatury panujące na dworze. Narzędziami, które pomogą w wykonaniu tego zadania są na pewno saperki, szpadle i małe szpadelki. Dodatkowo niezbędne będą nam środki odchwaszczające, kompost oraz ściółka. Po zasadzeniu drzew niezbędne będzie również bielenie pni drzew wapnem, co pomoże rozpraszać promienie słoneczne i zabezpieczy korę przed pękaniem. Koniec okresu wegetacyjnego to również dobry pomysł, by posadzić odporne byliny oraz dwuletnie rośliny cebulowe i bulwiaste, który nie straszne są mrozy. Wśród tego typu roślin są również róże.

Jesień to również odpowiedni czas na dosiewkę trawnika, który często ulega letniemu przerzedzeniu. Przyrządem, który ułatwi to zadanie jest siewnik mobilny, który nie tylko zaoszczędzi nasz czas, ale i pozwoli równo wysiać nasiona. Wynajem tego typu urządzenia to koszt około 20 zł na dobę.  W sytuacji, gdy nasz trawnik ulegnie dużemu zniszczeniu warto ponownie go wysiać. Do tego celu przyda się walec do trawy i glebogryzarka. Koszt wynajmu tego typu sprzętów to około 25 zł za dobę.  Warto rozważyć wynajem glebogryzarki https://www.bmk.rzeszow.pl/sprzet/100-glebogryzarka-honda-fg-320-de, ponieważ będzie ona niezbędna do rozbicia i spulchnienia ubitego podłoża. Sprawdzi się również do przygotowania ziemi pod uprawę roślinności ozdobnej. Walec z kolei pomoże nam pozbyć się wszelkich ubytków powstałych w trawniku. Na rynku dostępne są również specjalistyczne walce z kolcami, które napowietrzają glebę.

Pielęgnacja trawnika w ogrodzie po użyciu glebogryzarki z wypożyczalni BMK Rzeszów

Jesienna pielęgnacja trawnika

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym dotyczącym trawnika jest oczywiście jego koszenie. Czynność ta wykonywana przed zimą różni się jednak od koszenia letniego. Jesienią trawnik powinien być koszony zdecydowanie rzadziej i wyżej. Ostatnie koszenie powinno odbyć się na chwilę przed nadejściem listopada. To, z jakiej kosiarki skorzystamy zależy od naszych upodobań, jednak przy dużej powierzchni ogrodu warto zastanowić się nad traktorem ogrodowym. Narzędziem, które sprawdzi się w trudno dostępnych miejscach jest również kosa spalinowa, taka jak https://www.bmk.rzeszow.pl/sprzet/101-kosa-spalinowa-husqvarna-336fr, która pozwoli też uporać się z chwastami oraz wykosić trawę na przykład wokół kwiatów i krzewów.  Koszt wynajmu kosiarki również zależny jest od jej rodzaju. Modele spalinowe i elektryczne wiążą się z ceną około 50zł na dobę, natomiast wynajem traktora ogrodowego to nawet 200-300 zł za dobę.

Dobry sprzęt ułatwi pracę

Zimowe mrozy mogą sprawić, że nawet najpiękniejszy i najbardziej zadbany ogród stanie się wspomnieniem, dlatego tak ważne jest by odpowiednio zabezpieczyć cały teren wraz z żyjącymi na nim roślinami. Niestety często prace te wiążą się z dużym nakładem czasu i spożytkowanej energii oraz z koniecznością skorzystania ze specjalistycznych narzędzi. Dużym ułatwieniem jest możliwość wypożyczenia potrzebnego sprzętu. Na polskim rynku istnieje coraz więcej wypożyczalni dających możliwość wynajmu w zamian za odpowiednią opłatę. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić czas i energię, ale i koszty, które łącznie wyniosą mniej niż w przypadku zakupu odpowiednich narzędzi.

Jesienne porządki w ogrodzie to zadanie, o którym nie można zapomnieć, nawet w przypadku najmniejszego areału. Odpowiednio zadbany ogród przetrwa nawet najgłębsze mrozy i odwdzięczy się nam swoim pięknem na wiosnę.