Oświetlenie schodów jest niezwykle ważne. Nie liczy się tu bowiem jedynie kwestia wizualna, ale przede wszystkim bezpieczeństwo, komfort użytkowania i funkcjonalność. Zanim oświetlenie schodowe led stało się tak powszechne, głównym źródłem światła w przedsionkach, korytarzach i na klatkach schodowych były halogeny. Umieszczano je w miejscach, w których najlepiej spełniały one swoją funkcję oświetlając jak największą przestrzeń. Z halogenami jednak bywało różnie – mają one dosyć spory pobór energii i dość długo się rozgrzewają. Dodatkowo – ich światło, oglądane z bliska było zazwyczaj zbyt intensywne.  

Jakie oświetlenie schodów wybrać? 

Oświetlenie schodów ma wiele funkcji. Właściwe lampy zapewniają widoczność stopni schodów, co umożliwia bezpieczne poruszanie się po nich, także po zmroku. Właściwie dobrane oświetlenie niweluje ryzyko potknięcia się, co może być szczególnie prawdopodobne w przypadku ciemnych schodów. Oświetlenie wpływa również na estetykę schodów, stając się często ozdobą wnętrza. Jak wiec właściwie oświetlić schody? 

Do oświetlenia schodów najlepiej sprawdzą się źródła światła, które charakteryzują się niższym poziomem natężenia w porównaniu z lampami montowanymi w kuchni czy salonie. Dzięki temu nie będzie ono oślepiać poruszających się po schodach osób, co mogłoby być szczególnie nieprzyjemne nocą. 

Dziś możliwości jest o wiele więcej – mamy do wyboru niezwykle funkcjonalne, oszczędne i komfortowe – oświetlenie ledowe. Producenci oświetlenie dwoją się i troją, by zapewnić klientom najwyższą jakość lamp. Coraz to nowe i niezwykle ciekawe formy, pojawiające się na rynku gwarantują nie tylko właściwe oświetlenie stopni schodów oraz klatek schodowych, ale również dbają o ich dekoracyjny charakter. Oprawy ścienne są jednak wciąż popularne, co widać w sklepach. Źródła światła LED są jednak o wiele częściej wybierane, ze względu na ich dłuższą żywotność i mniejszy pobór prądu. Ich montaż jest mało inwazyjny – oprawy ledowe bowiem mają smuklejsze kształty i delikatne formy. Ich zamontowanie nie wymaga głębokiej ingerencji w ścianach za pomocą ciężkiego sprzętu. Zamontowanie samych lampek jest dziecinnie łatwe.  

Jakie lampy do oświetlenia schodów wybrać?

Największe możliwości posiadają jednak taśmy ledowe. Są tak uniwersalne, że można je zamontować dosłownie wszędzie. Dzięki temu ta forma oświetlenia jest niezwykle popularna, również przy oświetleniu schodów. Taśmę montuje się przy stopniach, nad nimi lub obok nich. Dobrym pomysłem będzie także zamieszczenie taśmy ledowej pod poręczą, co znacznie ułatwi przemieszczanie się po schodach, szczególnie po zmroku oraz będzie niezwykle dekoracyjnym elementem.  

W roli oświetlenia schodowego sprawdzą się lampy do szynoprzewodów. Lampa na schody powinna być przede wszystkim funkcjonalna – jej natężenie powinno być optymalne. Takie, aby można było bezpiecznie przemieszczać się po schodach w każdej sytuacji. Idealnym rozwiązaniem mogą okazać się źródła światła, posiadające możliwość regulacji – kinkiet z ruchomym ramieniem to więc niezwykle komfortowe rozwiązanie.