Schody bywają niezbędne w wielu budynkach, zarówno jako konstrukcja zewnętrzna, jak i element wewnątrz domu doprowadzający do jednego z pomieszczeń, najczęściej na wyższą kondygnację.  Ich rola sprowadza się do bycia użytecznymi, ale jak się okazuje jak najbardziej mogą również ładnie wyglądać czy pełnić dodatkowe funkcje.

Schody zewnętrzne – niezależnie od materiału, z jakiego zostały wykonane – najlepiej jest umieścić pod choćby częściowym zadaszeniem. Będzie to zapobiegało niszczeniu się ich powierzchni, a w zimie dzięki temu na stopniach nie powstanie zagrażająca użytkownikom warstwa lodu. Warto też zadbać o poręcze, zwłaszcza jeśli w domu mieszka osoba starsza. Poręcz może pełnić dodatkowo bardzo dekoracyjną funkcję. Można ją dostosować do stylu domu, stworzyć tam mini rabatkę czy w jeszcze inny sposób wkomponować w otoczenie. Wewnątrz domu schody również powinny gwarantować maksymalny poziom bezpieczeństwa, ponieważ korzystają z nich wszyscy domownicy w tym babcie, dziadkowie, małe dzieci.

Czasami, żeby nie stanowiły tylko niezbyt efektownej „zawalidrogi”, dodaje się im nadmiarowe funkcje, na przykład wykorzystuje powierzchnię boczną jako ścianę na wieszaki, tworzy w niej wnękę i anektuje na szafę czy minigarderobę,   albo istniejącą pod schodami przestrzeń zabudowuje się na rodzaj pomieszczenia.  Jeśli w domu nie ma dzieci lub zwierząt, stopnie można również wykorzystywać – dość ciekawie wypada umieszczenie tam kwiatów w dużych donicach czy rzeźb. Oczywiście  wtedy wszystkich używających schodów obowiązuje bezwzględna ostrożność.

One thought on “Scenariusze ze schodami w roli głównej”

  1. Schody zewnętrzne – niezależnie od materiału, z jakiego zostały wykonane – najlepiej jest umieścić pod choćby częściowym zadaszeniem.

Comments are closed.