Beton od wielu lat jest najczęściej wykorzystywanym materiałem w budownictwie. Swą popularność zawdzięcza wytrzymałości, wysokiej odporności na czynniki zewnętrzne i przede wszystkim uniwersalności. W wielu przypadkach zachodzi konieczność wywiercenia w nim otworów technicznych lub pozbycia się wybranej części. Kucie betonu jest realizowane przez profesjonalne firmy, których pracownicy używają nowoczesnych młotów udarowych. Czym kierować się przy wyborze urządzenia tego typu? Czym powinien wyróżniać się wysokiej jakości młot udarowy?

Jak bezpiecznie i efektywnie skuć beton?

Kucie betonu, który należy do jednych z najtwardszych materiałów budowlanych, to nie lada wyzwanie. W trakcie prac tego typu, przede wszystkim należy zadbać o własne bezpieczeństwo. Niezbędny jest odpowiedni strój roboczy, rękawice, okulary ochronne i kask. Jeżeli zachodzi taka konieczność, trzeba również zabezpieczyć najbliższe otoczenie. Kucie betonu przy wykorzystaniu profesjonalnych młotów udarowych jest szybkie i precyzyjne. Urządzenia tego typu wyróżniają się dużą mocą silnika, wynoszącą około 1500 W. Z kolei młoty udarowe do użytku domowego są znacznie słabsze. Ich silniki charakteryzują się mocą około 600 W. To pierwszy parametr techniczny, na który trzeba zwrócić uwagę w trakcie wyboru konkretnego modelu.

Dodatkowe informacje o młotach udarowych

Kolejną kluczową kwestią jest energia udaru, wyrażona w dżulach, w skrócie J. Im wyższa wartość, tym większa siła udaru. Co za tym idzie, efektywność kucia będzie większa. W przypadku amatorskich urządzeń, energia udaru przeważnie nie przekracza 10 J. Profesjonalne firmy oferujące kucie betonu dysponują znacznie wydajniejszymi urządzeniami, których siła udaru znacząco przekracza 20 J.

W trakcie wyboru konkretnego modelu, należy również zwrócić uwagę na częstotliwość udaru. Jest to liczba uderzeń w trakcie jednej minuty pracy młota. Do drobnych prac przeważnie wykorzystuje się sprzęt o częstotliwości udaru do 1000 uderzeń na minutę. Z kolei do wymagających czynności niezbędne są młoty generujące ponad 3000 uderzeń. Nie można również zapomnieć o rodzaju uchwytu. Ta cecha ma wpływ na wielkość dłuta. W przypadku uchwytu typu SDS-Plus, maksymalna średnica dłuta wynosi około 25 mm. Z kolei uchwyt SDS-Max pozwala na pracę z dłutami o średnicy do 40 mm. Wysokiej jakości młoty wyburzeniowe są wyposażone w technologię tłumienia drgań. Dzięki niej, nie tylko wzrasta komfort pracy, ale przede wszystkim precyzja kłucia.

Dowiedz się więcej: kucie betonu Gdynia