Z czym kojarzy Ci się fotowoltaika? Pierwsza myśl to oczywiście panele, które trafiają na coraz więcej budynków. Jednak same moduły solarne nie wystarczą, aby powstała w pełni funkcjonalna instalacja PV. Poza nimi i falownikiem należy wyposażyć się także w akcesoria niezbędne do prawidłowego funkcjonowania systemu. O jakich elementach mowa? Oto 3 kluczowe detale.

Jak działa fotowoltaika?

Aby zrozumieć, jakie akcesoria są niezbędne do prawidłowej pracy systemu fotowoltaicznego, warto przyjrzeć się działaniu samej instalacji. Zasada jej funkcjonowania jest prosta:

  • na dach budynku trafiają panele fotowoltaiczne, które pobierają energię słoneczną i przetwarzają ją na prąd stały,
  • wyprodukowana energia trafia do inwertera (falownika), dzięki któremu jest możliwe przetworzenie pozyskanej energii na prąd zmienny – o takich samych parametrach, jak te wyróżniające elektryczność z sieci.

Jednak pomiędzy panelami a inwerterem znajdują się inne elementy. Ich cena nie wpływa znacząco na koszt całej instalacji, ale rola, jaką pełnią te akcesoria jest niezwykle istotna.

Kable solarne

Są też określane mianem przewodów solarnych. Są to kable montowane pomiędzy poszczególnymi komponentami systemów fotowoltaicznych. Odpowiadają m.in. za poprowadzenie energii z paneli do falownika, a także za połączenie inwertera z siecią elektroenergetyczną.

Choć pojęć kabla i przewodu używa się najczęściej zamiennie, w instalacjach fotowoltaicznych stosuje się kable. To dobrze zaizolowane przewody o kilkużyłowej strukturze, które są przystosowane do pracy nawet przy wysokim napięciu. To istotne, ponieważ połączone ze sobą stringi ogniw i paneli solarnych mogą wygenerować bardzo wysokie wartości.

– Dobierając rodzaj przewodów solarnych do instalacji, warto zwrócić uwagę na ich przekrój. Im wyższa jest moc instalacji PV, tym grubsze powinny być kable – podpowiada ekspert z hurtowni MUNO, która specjalizuje się w rozwiązaniach dla fotowoltaiki.

Konektory

Same kable nie wystarczą, aby połączyć ze sobą komponenty instalacji fotowoltaicznej. Do zrealizowania kompletnego projektu niezbędne są również konektory. Czym dokładnie są? To specjalne złącza o wysokiej wydajności prądowej i odporności na niekorzystne warunki atmosferyczne, m.in. wysokie oraz niskie temperatury czy wilgotność.

W fotowoltaice najczęściej stosuje się konektory MC4, które pasują do przewodów o średnicy 4-6 mm2. Pozwalają łączyć ze sobą panele, ale także tworzyć połączenia panel-mikroinwerter czy te z urządzeniami MLPE. Odpowiednio dobrane, pozwalają łączyć panele szeregowo oraz równolegle. Ich cena nie jest wysoka, jednak warto postawić na zakup produktów wysokiej jakości. To gwarancja niezawodnej pracy instalacji.

Optymalizatory

Optymalizatory mocy instalacji PV to produkty, które pozwalają chronić system od skutków zacienienia paneli fotowoltaicznych. Ich zadaniem jest wyrównywanie mocy poszczególnych modułów – tak, aby nie doszło do obniżenia wydajności pracy fotowoltaiki, a także aby nie pojawiło się groźne przepięcie. Ich wykorzystanie pozwala też przedłużyć żywotność ogniw słonecznych. Dlatego cena nie powinna odgrywać roli przy zakupie tych elementów – znacznie istotniejsza jest ich jakość.

Dobierz odpowiednie akcesoria PV z fachowcami

Dopasowanie odpowiednich akcesoriów sprawia, że system fotowoltaiczny pracuje wydajniej, bezpieczniej i przez dłuższy czas. Dlatego przy ich dobieraniu istotna jest nie tyle cena, co jakość oraz kompatybilność z projektem według którego ma być tworzona fotowoltaika.

Zależy Ci na tym, aby system PV w Twoim domu czy gospodarstwie działał niezawodnie? Nie dobieraj akcesoriów dodatkowych, bazując wyłącznie na ich cenie. Kluczowe są parametry techniczne. Jeżeli masz wątpliwości, skonsultuj się z ekspertami. Pomoc uzyskasz w dobrej hurtowni fotowoltaicznej. Kup wszystkie komponenty w jednym miejscu i zyskaj pewność, że wszystko dobrze do siebie pasuje. Współpraca z dobrym sprzedawcą sprawi, że dobra cena połączy się z jeszcze lepszą jakością!