Smog to niestety coraz częściej codzienność nie tylko w dużych, ale również i średnich miastach. Chociaż jest obecny wśród nas przez cały rok, to właśnie zimą najbardziej nam dokucza, głównie ze względu na zwiększoną liczbę domów i obiektów, w których pali się w piecu dla podtrzymania ogrzewania – niestety, często wciąż nie najlepszymi paliwami, a czasem wręcz śmieciami. W jaki sposób smog nam szkodzi i dlaczego powinniśmy go unikać? Jaki jest jego skład? Co możemy zrobić, aby skutecznie chronić się przed smogiem zarówno w domu, jak i na zewnątrz?

1. Czym jest smog?

2. Jak szkodzi smog?

3. Jak chronić się przed smogiem?

Czym jest smog?

Smog to nic innego, jak zawieszone w powietrzu spaliny i cząsteczki pochodzące z różnych źródeł, na przykład dymu z palenia w domowym piecu. Wdychamy je z każdym oddechem, jeżeli w naszej okolicy mamy problem ze smogiem. Wiele składników smogu jest dla nas jednak szkodliwa i może powodować nawet bardzo poważne problemy ze zdrowiem – najbardziej narażone są osoby osłabione, chore na inne choroby, starsze oraz dzieci. Jest to też przyczyna wielu zgonów, a co roku mamy z nim coraz większy problem.

Jak szkodzi smog?

Cząsteczki unoszące się w powietrzu mają różną średnicę – PM 2.5, PM 10 i tak dalej. Dostając się do naszego układu oddechowego mogą poczynić wiele szkód, począwszy od złego samopoczucia, a skończywszy na astmie i poważnych chorobach płuc. Zwykle gdy w dany dzień jest bardzo wysoki poziom smogu, da się to nie tylko zobaczyć, ale również odczuć, gdy przebywamy na zewnątrz. Długotrwałe wystawienie na zanieczyszczone powietrze może prowadzić między innymi do:

  • niewydolności oddechowej;
  • wykształcenia się astmy;
  • przewlekłej obturacyjnej choroby płuc;
  • raka płuc.

Jak widać zagrożenie jest poważne, w związku z czym nie powinniśmy go bagatelizować. W jaki sposób można zniwelować szkodliwy wpływ smogu?

Jak chronić się przed smogiem?

Istnieje kilka możliwości na usuwanie zanieczyszczeń z powietrza. Jeżeli spędzamy czas w domu, ograniczmy wietrzenie pomieszczeń do minimum, tak aby smog nie przedostawał się do mieszkania z zewnątrz. Możemy również zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza – wiele modeli ma filtr PM 2.5 i skutecznie przefiltruje także standardowy kurz czy sierść zwierzaka. Gdy wychodzimy na dwór w czasie, gdy normy dla smogu są przekroczone lub bardzo blisko tego stanu, możemy zaopatrzyć się w maskę antysmogową, która również jest wyposażona w filtr PM 2.5 i znacząco ograniczy przedostawanie się szkodliwych cząsteczek do naszych płuc.