Bez Słońca nie byłoby życia na Ziemi. Jednak większość promieniowania, które dociera do naszej planety, jest niewykorzystywane. Zmienia to fotowoltaika. Dzięki tej innowacyjnej technologii energię słoneczną można zamieniać w darmowy, ekologiczny prąd. Zobacz, dlaczego panele fotowoltaiczne to rozwiązanie, w które warto zainwestować!

Jak działają instalacje fotowoltaiczne?

Fotowoltaika jest technologią produkcji prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego. Zasada działania instalacji PV jest dość prosta.

  • Na dachu budynku lub na gruncie są montowane panele fotowoltaiczne. Ich ogniwa są wykonane z kryształów krzemu, które są półprzewodnikami.
  • Kiedy na panel fotowoltaiczny padają promienie słoneczne dochodzi do wzbudzenia elektronów kryształów krzemu na wyższy poziom energetyczny. W efekcie powstaje prąd stały.
  • W tej postaci energia elektryczna jest transportowana przewodami solarnymi do inwertera – drugiego kluczowego elementu zestawu fotowoltaicznego. Tam zostaje przekształcona w prąd zmienny, który można już swobodnie wykorzystać do zasilenia domowych urządzeń i instalacji.

Cały proces odbywa się w zautomatyzowany sposób, a działanie fotowoltaiki jest bezobsługowe. System produkuje prąd, kiedy na panele PV padają promienie słoneczne.

Panele fotowoltaiczne na dachu domu

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

Inwestycja w fotowoltaikę to przede wszystkim sposób na pozyskiwanie darmowego prądu i znaczne uniezależnienie się od podwyżek energii z sieci – wyjaśnia ekspert firmy Otwarta Energia, która specjalizuje się w technologiach OZE. – Dobrze zwymiarowana instalacja pozwala zaspokoić zdecydowaną większość potrzeb energetycznych budynku przez cały rok. System pracuje też w okresie jesienno-zimowym – dodaje.

Oznacza to, że montaż paneli fotowoltaicznych przynosi długofalowe korzyści finansowe – zwłaszcza, że darmową energię można wykorzystać np. do zasilenia wydajnego ogrzewania (np. pompą ciepła), aby jeszcze zwiększyć oszczędności.

Warto pamiętać, że czas życia paneli fotowoltaicznych jest szacowany na co najmniej 25-30 lat lub więcej. To zatem rozwiązanie na długie lata.

Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej?

Cena paneli fotowoltaicznych jest uzależniona przede wszystkim od tego, jaką mają one moc, a zatem ile prądu mają wytwarzać rocznie. Stawki spadają jednak z roku na rok, a użytkownicy mogą liczyć na szeroką gamę zachęt finansowych – w tym dotacje, a także możliwość skorzystania z ulg podatkowych czy niskooprocentowanego kredytu na realizację inwestycji.

Formalności związane z inwestycją w fotowoltaikę można powierzyć w ręce doświadczonego wykonawcy instalacji. Najlepsze firmy zapewniają kompleksową obsługę – także na etapie pozyskiwania dofinansowania, które pozwoli przyspieszyć uzyskanie zwrotu z inwestycji.

Z inwestycją w fotowoltaikę warto się pospieszyć – tylko do 31 marca 2022 roku można skorzystać z systemu rozliczania nadwyżek energii z systemu PV na zasadach tzw. net-meteringu. Chociaż po tym terminie fotowoltaika nadal będzie opłacalna, nie jest jeszcze do końca pewne, jak będą wyglądały rozliczenia.