Pompy wyporowe to po prostu rodzaj pomp, których działanie opiera się na przetłaczaniu cieczy z przestrzeni ssawnej do tłoczonej, wykorzystując do tego organ roboczy, taki jak tłok, przepona, czy też nurnik. Jeżeli chodzi o tego typu przepony, to tutaj praca organu roboczego w całości jest zamienna na energię ciśnienia. Co jeszcze musimy wiedzieć o pompach wyporowych?

Pompy wyporowe i ich działanie

Generalna reguła działania pomp wyporowych opiera się na pompie tłokowej z jednym tłokiem. Tłok pompy, wykonując ruch postępowo-zwrotny, przemieszcza się wewnątrz cylindra w kierunku wału korbowego. Tymczasem, dochodzi do zwiększenia objętości komory zaworowej i zmniejszenia ciśnienia, jakie w niej panuje. W rezultacie następuje otworzenie zaworu ssawnego oraz napływ wody. rurociągu ssawnego. Następnie, w rezultacie powrotnego ruchu tłoka, następuje przepchanie wody znajdującej się w komorze, do rurociągu tłoczonego wodą. Jej przepływ regulowany jest naprzemiennie przez zawór ssawny oraz tłoczony, które się na zmianę zamykają oraz otwierają.

Różne warianty pomp wyporowych

Możemy spotkać się z różnymi rodzajami pomp wyporowych. Na przykład, jeżeli chodzi pompę skrzydełkową, to tutaj organizm roboczym jest tłok skrzydełkowy, który posusza się wahadłowo, a tym samym zmniejsza i zwiększa komory robotnicze. Organem roboczymmoeż być również nurnik, czy też tłok, który porusza się w cylindrze. 

Pompy wyporowe i ich zastosowanie 

Warto wiedzieć, że pompy wyporowe zastosowanie mają naprawdę wszechstronne. Nazywane są również pompami objętościowymi i obecnie spełniają naprawdę bardzo ważną funkcję, praktycznie w każdej gałęzi przemysłu. W momencie ich działania, dochodzi do zjawiska, które ma na celu przemianę energii mechanicznej na energię hydrauliczną, dzięki czemu dochodzi do przemieszczenia danej cieczy z przestrzeni ssawnej do części tłokowej. Ten właśnie typ urządzenia, a zwłaszcza pompy mające elastyczny wirnik, najczęściej swoje zastosowanie znajdują w przemyśle.

Zalety pomp wyporowych

Nie ulega wątpliwości, że pompy wyporowe mają wiele zalet, a jedną z nich jest zdolność do samozasysania oraz możliwość pracy podczas dużej wysokości ssania. Do tego, te urządzenia mają stałą wydajność oraz zmienną wysokość pompowania, a do tego są niezwykle sprawne, jak i niewrażliwe na obecność gazów, jakie znajdują się w pompowanej cieczy. Jeżeli poszukiwane są przez nas części zamienne do pomp wyporowych, to koniecznie powinniśmy się zdecydować tylko i wyłącznie na takie, które wyprodukował wiodący producent pompy wyporowej.