Nowi rok, nowi my i nowe przepisy dotyczące fotowoltaiki. Rok 2021 dobiega końca i coraz głośniej mówi się o zmianach, które posiadaczom instalacji fotowoltaicznych przyniesie rok 2022. Zmiany te dotyczą nie tylko instalacji fotowoltaicznych dla domów jednorodzinnych, ale także obejmą one swoim obszarem rolników, którzy niezwykle chętnie korzystają z możliwości prądotwórczych promieni słonecznych. Dobrą informacją dla rolników jest jednak fakt, że datę wprowadzenia w życie planowanych zmian przesunięto z 1.01.2022 na 1.04.2021. Czy rolnicy mają się czego obawiać i czy fotowoltaika dla rolnika wciąż będzie inwestycją opłacalną? O tym dalej! Koniecznie zostańcie z nami!

Jakie zmiany czekają fotowoltaikę dla rolników w 2022 roku?

Polski rząd planuje na 2022 rok zmiany dotyczące możliwości magazynowania wyprodukowanych przez nas nadwyżek energii w sieci. Do tej pory osoby, które zdecydowały się oddać taką nadwyżkę do elektrowni, mogły w razie potrzeby odebrać nieodpłatnie w każdym momencie 80% tej nadwyżki, kiedy zajdzie taka potrzeba. Po 1 kwietnia 2022 roku właściciele fotowoltaiki, także rolnicy, którzy będą posiadali nadwyżki energetyczne, będą nijako przymuszeni do odsprzedania ich elektrowni taniej (w hurcie), a następnie – gdy będą ich potrzebować – odkupić od elektrowni, tak jak wszyscy – po cenie wyższej, czyli detalicznej. Czy zatem po wejściu w życie tych zmian fotowoltaika dla rolnika wciąż będzie opłacalnym rozwiązaniem?

Fotowoltaika dla rolnika – czy jest opłacalna?

Zdecydowanie tak. Oczywiście, planowane na najbliższy czas zmiany mogą w pewnym stopniu zmniejszyć opłacalność inwestycji w moduły fotowoltaiczne, jednak nie ulega absolutnie żadnej wątpliwości, że inwestycja ta wciąż będzie bardzo opłacalna, ponieważ przyniesie ogromne oszczędności. Jeżeli dodatkowo uda nam się otrzymać dotację na fotowoltaikę dla rolnika, a w przyszłości będziemy mogli odliczyć inwestycję w instalację fotowoltaiczną od podatku – tym bardziej wzrasta opłacalność takiego rozwiązania. Nawet po wprowadzeniu planowanych na najbliższy rok zmian, wciąż warto jest i będzie finalnie zdecydować się na inwestycję w panele. Dodatkowo, przy dużej instalacji, nawet przy cenach hurtowych, sprzedaż prądu do elektrowni wciąż może okazać się dla rolników bardzo opłacalna, więc jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości – zdecydowanie warto je porzucić i jeszcze przed 1.04.2022 zainwestować w instalację PV.

fotowoltaika

Postaw na profesjonalizm i wybierz usługi OZE Projekt

To, czy fotowoltaika się opłaca, zależy przede wszystkim od odpowiedniego – optymalnego dla naszych indywidualnych potrzeb – dopasowania wielkości instalacji. Na jej wielkość ma wpływ mnóstwo czynników, dlatego warto zdecydować się na wykonanie jej przez maksymalnie profesjonalną firmę, jak np. OZE PROJEKT, która w oparciu o swoją wiedzę oraz doświadczenie określi – jak dużej instalacji potrzebujecie. By podjąć taką decyzję, firma musi oczywiście rozeznać się w temacie, dowiedzieć się, jakie jest Wasze zużycie, po co Wam instalacja fotowoltaiczna czy Wasze zużycie wzrośnie w najbliższym czasie i wiele więcej. Jeśli jesteście zainteresowani fotowoltaiką dla rolnika, firmy lub domu jednorodzinnego, koniecznie odwiedźcie oficjalną stronę OZE Projekt i zapoznajcie się z ich ofertą