Opasek zaciskowych w dobrze wyposażonych sklepach jest całe mnóstwo. Jak się w tym nie pogubić? Przede wszystkim powinniśmy dokładniej skupić się na cechach produktów. Dziś doradzamy, które informacje należy potraktować ze szczególną uwagę oraz jak dobrać opaskę zaciskową plastikową do swoich potrzeb.

Kupuj opaski zaciskowe plastikowe w sprawdzonym sklepie

Wytrzymałość poszczególnych rozwiązań tego typu może się różnić. Opaski zaciskowe plastikowe to produkty cieszące się dużą popularnością, a to niestety przekłada się na liczbę niesprawdzonych podróbek na rynku. Takie warianty nie przechodzą określonych testów ani nie są certyfikowane. W rezultacie nie są w stanie zapewnić takiej trwałości i jakości jak solidne opaski. Gdy produkt nie spełnia danych założeń, nie zapewni nam optymalnego poziomu bezpieczeństwa. W niektórych przypadkach to niezwykle ważna kwestia. W końcu opaski zaciskowe plastikowe wykorzystuje się np. na placach zabaw. Niezależnie od tego, czy kupujemy rozwiązanie do domu, czy może ma ono służyć do bardziej zaawansowanych napraw, każdorazowo sprawdzajmy źródło. Jednym z rzetelnych sklepów, oferujących sprawdzone opaski, jest 4Technik. Znajdziemy tam wyrobu zgodne z takimi certyfikatami jak ISO 9001 czy 14001.

Opaska zaciskowa plastikowa – przyjrzyj się jej parametrom

Gdy już zyskamy pewność, że wybieramy opaski w odpowiednim miejscu, czas sprawdzić parametry rozważanych opcji. Nawet solidne warianty mogą się nie sprawdzić, jeśli wcześniej nie przemyślimy sobie, w jakich warunkach będziemy użytkować opaskę. Podczas kupna warto wziąć pod uwagę takie parametry jak:

  • absorpcja wilgoci,
  • temperatura instalacji,
  • temperatura pracy,
  • palność surowca.

Niezwykle istotną sprawą będzie też wytrzymałość na rozciąganie. Dzięki niej jesteśmy w stanie określić, jakim obciążeniom będziemy mogli poddawać wybrane przez nas opaski plastikowe zaciskowe. Przeważnie ten parametr jest powiązany z szerokością opaski. Przykładowo dla niektórych opasek 9mm wytrzymałość na rozciąganie może wynosić 25/250 [kg/N].

Co jeszcze musisz wiedzieć przed zakupem?

Niektóre opaski zaciskowe są bardziej odporne od innych. Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału są one wykonane. Gdy mowa o opaskach plastikowych, przeważnie mamy do czynienia z poliamidem 6.6. Wyroby z tego materiału doceniane są z wielu różnych powodów – są odporne na oleje, smary, rozpuszczalniki aromatyczne, a także na pochodne ropy naftowej. Dobrą odporność wykazują w kontakcie z zasadami. Musimy pamiętać także o tym, że poliamid, jak każdy materiał, ma też pewne ograniczenia. Takiej opaski zaciskowej lepiej nie narażać na kontakt z kwasami, rozpuszczalnikami chlorowanymi i fenolami. Jeśli tylko będziemy zdawać sobie sprawę z charakteru materiału, uda się nam optymalnie wykorzystać możliwości opaski i zapobiec ewentualnym problemom.