W pomieszczeniach sanitarnych znajdujących się w budynkach publicznych jeszcze do niedawna królowała barwa biała lub jej kremowe odcienie. Podkreślano w ten sposób czystość toalet i przestrzeganie zasad higieny. Obecnie projektanci wnętrz coraz częściej proponują bardziej odważne zestawy kolorów i tworzą w ten sposób bardzo atrakcyjne aranżacje. Duże możliwości dały im nowoczesne materiały np. płyty HPL, z których powstają dziś kabiny czy blaty.

Tradycyjny styl zabudowy łazienek, ubikacji czy pomieszczeń z natryskami łączył najczęściej białą armaturę sanitarną z płytkami ceramicznych o podobnej barwie. Służby sanitarne niechętnie patrzyły na odstępstwa od tych zasad, a administratorzy w urzędach, placówkach oświatowych czy obiektach medycznych dostosowywali się do tego niepisanego rygoru. Odważniejsze kolory zaczęły pojawiać się w pomieszczeniach sanitarnych dopiero dwie, trzy dekady temu.

– Przełomem dla budynków publicznych było wprowadzenie lekkich materiałów do zabudowy sanitariatów – mówi specjalista z firmy Sanipol, która od lat projektuje i wykonuje wnętrza toalet, szatni czy umywalni w dużych obiektach. – Nowoczesne płyty z laminatu okazały się nie tylko wytrzymałe i łatwe w montażu, ale dały też nowe możliwości kompozycyjneSą one produkowane w bardzo szerokiej palecie barw i zestawiając ze sobą elementy w różnych kolorach, można uzyskać bardzo atrakcyjnie wyglądające konstrukcje, a przy okazji stworzyć spójne aranżacje pomieszczeń.

Wybór odpowiedniej kolorystyki

Pomieszczenia sanitarne w budynkach publicznych mogą wyglądać niezwykle efektownie. Pierwsze wykorzystały to instytucje komercyjne, którym najbardziej zależało na uzyskaniu dobrej opinii w oczach klientów. Centra handlowe, kompleksy rozrywkowe czy obiekty sportowe nadal szczególnie dbają, aby także w tego typu pomieszczeniach ich goście czuli się dobrze. Projektanci zestawiają więc barwy elementów w ciekawe układy. Możliwości jest wiele i ogranicza je w zasadzie tylko wyobraźnia projektantów. Polecić uwadze można kilka podstawowych zestawów.

  • Zestaw kolorów ciepłych

Jasne brązy, tony łagodniej czerwieni połączone z żółciami czy barwą pomarańczową nadają pomieszczeniom sanitarnym ciepły i przytulny charakter. Używając jednak bardziej jaskrawych odcieni można nadać zabudowie więcej energii i zdecydowanego charakteru. W zestawieniu z nimi dobrze prezentuje się armatura toaletowa o nowoczesnym dizajnie, a jej biel dobrze odróżnia się od kolorowego tła.

  • Barwy ciemne – elegancja

Ciemniejsze tony dobrze wypadają w większych pomieszczeniach. Mocne odcienie szarości, grafity czy granaty, zdecydowane zielenie, a nawet elementy w czerni, np. blaty pod umywalki, mogą komponować się w elegancko wyglądającą całość. Taki zestaw barw nadaje wnętrzu nowoczesny charakter i pasuje do obiektów, których właścicielom zależy na niestandardowych rozwiązaniach.

  • Rozjaśniająca wnętrza biel

Tradycyjna biel i jasne barwy nadal są popularnym i dobrze wyglądającym rozwiązaniem w aranżacji wnętrz. Optycznie powiększają one pomieszczenia, więc projektanci lubią je stosować w toaletach publicznych o mniejszych rozmiarach. W połączeniu z białą armaturą sanitarną całość jeszcze bardziej potęguje wrażenie świeżości i czystości. Efekt ten mogą zwielokrotnić jeszcze umiejętnie ustawione lustra.

Wybór zestawy barw w dużym stopniu zależy od rodzaju budynku. Inne kolory pasują do łazienki w przedszkolu czy szatni na basenie, a inne do urzędu państwowego. Niemniej nowoczesne materiały dają obecnie wielkie pole do popisu dla architektów wnętrz. Jednak przed zdecydowaniem się na konkretne kolory, warto najpierw poprosić ich o przygotowanie kilku wizualizacji.

Kolorowa zabudowa z płyt HPL

Najczęściej stosowane obecnie do zabudowy pomieszczeń sanitarnych są płyty HPL, które mogą być wytwarzane w zasadzie w dowolnej barwie. Umożliwia to technika ich produkcji – o kolorze materiału decyduje warstwa papieru, który jest zatapiany w przezroczystej masie termoutwardzalnych żywic syntetycznych. Dzięki temu płyty na długie lata zachowują pierwotną intensywność koloru. Barwa oraz jej odcień zależy tylko i wyłącznie od producenta. Na rynku najczęściej dostępne są płyty o podstawowych kolorach z palety RAL:

  • biały,
  • popiel,
  • beż,
  • szary metalik,
  • antracyt.

W firmach zajmujących się projektowaniem i wykonawstwem zabudowy można zamawiać także kolory niestandardowe:

  • żółty,
  • jasny pomarańcz,
  • zielony,
  • bordo,
  • czerwony,
  • niebieski,
  • grafit.

Na specjalne zamówienie można stworzyć materiał o niestandardowej wyglądzie, np. w rzadko stosowanych kolorach z palety RAL. W grę wchodzi nawet wykonanie zabudowy ozdobionej specjalnymi wzorami czy napisami. Firmy mogą więc umieszczać na szafkach czy kabinach np. swoje logo czy hasła reklamowe. Wymaga to jednak wysłania wcześniej odpowiedniego zamówienia do producenta płyt HPL.