Nowoczesne biura typu open space są jasne, przestronne i minimalistyczne. Aby były one jednak nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne, a praca w nich komfortowa, pamiętać trzeba o kilku rzeczach. Jedną z nich jest zapewnienie dobrze dobranej klimatyzacji. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy jej wyborze. Zobacz, jaka klimatyzacja w biurze typu open space będzie najlepsza.

Moc klimatyzatora a metraż biura

Kluczową sprawą w biurach typu open space jest moc chłodnicza klimatyzatora. Z racji na ich spory metraż konieczne jest postawienie na urządzenia o wysokiej mocy, które będą pracowały wydajnie na dużej przestrzeni. Szacuje się, że na każde 10 mprzypada 1 kW.

Przy czym warto wziąć pod uwagę również inne aspekty, które mają wpływ na dobór mocy urządzenia: poziom nasłonecznienia, a w tym liczba i wielkość okien, izolacja budynku, liczba osób przebywających w biurze, urządzenia wytwarzające ciepło.

Jakość, głośność i energooszczędność

W związku z powyższym niezbędne jest celowanie w klimatyzatory z wyższej półki. Biura typu open space są pod tym względem dość wymagające. Nowoczesne urządzenia o dobrej jakości zapewniają jednak komfort i wydajność, o które trudno przy sprzętach o mniejszych możliwościach.

To finalnie staje się dobrą inwestycją na wiele kolejnych lat. Są one energooszczędne, przez co zużywają mniej prądu, a także cichsze, co w przypadku miejsca pracy ma duże znaczenie. Liczne dodatkowe opcje, jak na przykład oczyszczanie powietrza i dbanie o jego właściwą wilgotność, pozytywnie wpływają na zdrowie pracowników.

Najlepsza klimatyzacja do biura typu open space

I tu przechodzimy do wyboru możliwych rozwiązań. Klimatyzacja do biura typu open space ze względu jego specyfikę nie może opierać się na klimatyzatorach przenośnych. Urządzenia te będą niewystarczające w dużych pomieszczeniach biurowych.

Zalecane są więc klimatyzatory stacjonarne typu split i multisplit.

• klimatyzatory typu split

Składają się z dwóch elementów: jednostki zewnętrznej (montowanej na zewnątrz budynku) oraz jednostki wewnętrznej, którą umieszcza się w biurze. To nowoczesne urządzenia o niskim poziomie hałasu, a wysokiej mocy i wydajności. Dzielą się ze względu na miejsce ich montażu na ścienne, podłogowo-sufitowe, kasetonowe i kanałowe.

Szczególnie pożądane w biurze typu open space są klimatyzatory kasetonowe, które umożliwiają równomierne rozprowadzanie powietrza we wszystkich kierunkach.

• klimatyzatory typu multisplit

To wygodny system klimatyzacji, który łączy jedną jednostkę zewnętrzną z kilkoma jednostkami wewnętrznymi. Rozwiązanie o tyle lepsze od wcześniej wspomnianego, że pozwalające na równomierne klimatyzowanie naprawdę dużych powierzchni bez konieczności umieszczania kolejnych jednostek na elewacji budynku.

Klimatyzacja w biurze typu open space

Podsumowując, klimatyzacja w biurze typu open space powinna być nowoczesna, ekonomiczna i komfortowa. Wśród wielu różnych klimatyzatorów dostępnych do wyboru bywa, że trudno jest samodzielnie podjąć decyzję. Z tego względu polecamy kontakt z firmą zajmującą się doborem oraz montażem klimatyzacji biurowych. Dobrze dobrana klimatyzacja ma służyć latami, dlatego tak ważne jest, by decyzję o jej instalacji podjąć przy uwzględnieniu wszystkich możliwych aspektów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: Montaż klimatyzacji Warszawa