Elementy z blachy są powszechnie wykorzystywane w budownictwie. Mogą stanowić część samego budynku czy też jego otoczenia. Ze względu jednak na to, że znajdują się na zewnątrz, są narażone na szczególnie niekorzystne warunki i wymagają od nas specjalnej troski. Jakiej dokładnie? Dobra farba do blachy powinna załatwić większość problemów!

Jak przygotować różnego rodzaju podłoże?

Jeśli stwierdziliśmy, że przyszedł najwyższy czas, aby odnowić nasze elementy blaszane, najbardziej oczywistym sposobem będzie ich odmalowanie. Oczywiście, zabieg taki wymaga odpowiedniego przygotowania. W przeciwnym przypadku bowiem, farba do blachy może szybko odpryskiwać, a niekiedy efekty wizualne będą mniej atrakcyjne już od momentu nałożenia preparatu. Jakie zatem konieczne kroki powinniśmy podjąć?

Etapy malowania blachy w różnych sytuacjach

Proces renowacji starych powłok należy rozpocząć od usunięcia resztek starej, łuszczącej się powłoki. W sklepach możemy nabyć specjalne preparaty do usuwania powłok malarskich lub szczotki druciane czy też szpachelki przeznaczone do tej właśnie czynności. Powierzchnie gładkie i błyszczące powinny w pierwszej kolejności być dokładnie zmatowione papierem ściernym. Musimy również pamiętać, aby każdą powierzchnię umyć i osuszyć – już niezależnie od jej typu. Dopiero po zakończeniu tego procesu możemy przejść do zastosowania farby do blachy.

W przypadku, gdy na powierzchni, z którą pracujemy występują ślady korozji, prace należy rozpocząć od umycia całego obszaru. Do tego celu doskonale nada się myjka ciśnieniowa. Oczyszczony obszar należy osuszyć, a potem można przystąpić do mechanicznego usunięcia korozji, aż do uzyskania czystego metalu. W celu jeszcze lepszego zabezpieczenia na przyszłość, na miejsca, gdzie występowały zmiany, możemy dodatkowo zaaplikować specjalny podkład antykorozyjny. Po wykonaniu wszystkich tych zabiegów, farbę do blachy powinno się nałożyć po upływie 24 godzin.

Nieco innego podejścia wymagają blachy ocynkowane. Można je malować bowiem dopiero po upływie rocznego wysezonowaniu na powietrzu. Jeśli na powierzchni po tym czasie występuje biały nalot, czyli produkt korozji cynku, należy go usunąć za pomocą szczotek nylonowych lub włókniną z wprowadzonym ścierniwem.  Narzędzia czyszczące powinny być uprzednio nasączone roztworem amoniaku 5%. Tak przygotowaną powierzchnię należy następnie umyć, osuszyć… i można przejść do malowania!

AKSIKOR – farba do blachy najwyższej jakości

Farba do blachy AKSIKOR przeznaczona jest do malowania dachów z blachy ocynkowanej oraz aluocynkowanej, rynien, parapetów, ogrodzeń i innych powierzchni z tych materiałów, z blach aluminiowych oraz powierzchni miedzianych. Doskonale nadaje się również do malowania elementów stalowych, betonowych czy też tynków, a nawet blach fabrycznie powlekanych.

AKSIKOR to produkt ekologiczny, wodorozcieńczalny i akrylowy. W przeciwieństwie do farb rozpuszczalnikowych, nie wydziela szkodliwych oparów ani przykrego zapachu.