Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale celem polskiej polityki energetycznej jest wzrost efektywności ciepła – zarówno jego produkcji, jak i jego wykorzystywania. Tyczy się to jednak nie tylko przemysłu, lecz również budownictwa mieszkalnego. Dodatkowo każdemu z właścicieli powinno zależeń, aby optymalizować koszty wykorzystywania danego budynku – a jednym z kluczowych elementów jest tutaj właśnie koszt ogrzewania. Z tego powodu warto zainteresować się właśnie kontrolą efektywności budynku, również tego, który dopiero planujemy kupić.

Kiedy decydujemy się na zakup czy to domu, czy to mieszkania, powinniśmy zainteresować się jak duże koszty związane nie tylko z ogrzewaniem, ale również z chłodzeniem będziemy ponosić w przyszłości. Miejmy tutaj na uwadze również rosnące koszty ogrzewania czy restrykcyjne przepisy, związane również z przepisami unijnymi. Z tego – oraz wielu innych powodów – wiele osób decyduje się coraz częściej (w przypadku domów) na budownictwo energooszczędne.

I często, chociaż decydujemy się właśnie na projekty energooszczędne, które wiążą się również z większymi kosztami samej budowy, w tym również wykorzystywanych podczas niej materiałów, niekoniecznie uzyskujemy zakładany efekt. Jest to związane z licznymi błędami, które mogą zostać popełnione podczas samej budowy. Ich efektami może być zbyt mocne ochładzanie się całego budynku lub jego fragmentów, co w przyszłości będzie miało wpływ na wspomniane już wcześniej koszty ogrzewania. Ruchy powietrza czy skraplanie pary wodnej w narożach – to najczęstsze problemy, z którymi borykamy się w momencie, gdy popełnione zostaną wspomniane błędy podczas budowy budynku.

Termocent - badania termowizyjne

Co istotne, sytuacje te mogą mieć miejsce nie tylko w przypadku budynków z rynku wtórnego, ale również w przypadku zupełnie nowych domów, odbieranych przez nas od dewelopera.

Z tych właśnie powodów warto zdecydowany się na kontrolę efektywności energetycznej budynków.

Kontrola efektywności energetycznej budynków – jak ją przeprowadzić?

Jeżeli odbieramy dom od dewelopera lub chcemy zakupić budynek z rynku wtórnego, warto zdecydowany się na przeprowadzenie próby szczelności powietrznej n50. W otworze drzwiowym montowana jest na samym początku specjalna mata wentylacyjna. Wytwarza ona podciśnienie o wartości 50 Pa – dzięki temu możemy dowiedzieć się, jak duża ilość powietrza dostaje się do naszego budynku właśnie przez nieszczelności w nim. Test taki możliwy jest jednak tylko w przypadku, gdy zadbamy o:

• uszczelnienie i zatkanie wszystkich kratek wentylacyjnych,
• wyłączenie wentylacji, zatkanie czerpni oraz wyrzutni.

W przypadku wentylacji mechanicznej, biorąc pod uwagę obecne standardy oraz zalecenia, przy wytworzeniu wspomnianego podciśnienia niewynoszącego 50 Pa, w ciągu godziny do naszego domu może dostać się powietrze, którego objętość wynosi maksymalnie 1,5 kubatury naszego budynku.

Jeżeli wynik będzie inny, powinniśmy zainteresować się, skąd wzięło się w danym budynku nadprogramowe powietrze. To ono będzie w przyszłości odpowiednia za szybsze wychładzanie się danego domu.

Sprawdź! > Badanie szczelności budynku

Jeżeli jednak decydujemy się już na próbę szczelności powietrznej, warto jednocześnie wybrać również próbę termowizyjną. Dzięki niej oraz różnicy ciśnień, którą już wytworzymy, będziemy mogli w wygodny oraz prosty sposób sprawdzić, które elementy naszego domu wychładzają się najbardziej.

Pamiętajmy jednak, że badania termowizyjne najlepiej wykonywać w zimie, gdy różnice temperatur wewnątrz budynku oraz na zewnątrz są naprawdę duże. Same badania również często wykonywane są w nocy. Samo badanie możemy przeprowadzić również wewnątrz oraz na zewnątrz budynku. W tym wypadku poszczególne plamy barw na termogramie będą oznaczały coś innego. Ciemne plamy wewnątrz budynku oznaczają miejsca odpływu ciepła, podczas gdy te same miejsca na zewnątrz budynku będą przestawiały się jako plamy jasne.

Efektywność energetyczna kotłów gazowych – co musisz widzieć?

Brak miejsc prowadzących do wychłodzenia budynku to jedno, warto jednak zadać również o efektywność energetyczną kotłów gazowych. Jest ona oczywiście bardzo mocno związana z jakością kotłów, z których będziemy korzystać w danym budynku, nie bez znaczenia pozostaje również ich wiek oraz stan, w którym się znajdują. Jeżeli chcemy ograniczać koszty naszego ogrzewania, oczywistym jest, że kluczem do tego będzie ograniczenie ilości paliwa, którą zużywamy – kocioł musi być więc jak najbardziej efektywny.

Sprawdź! > Kontrola efektywności energetycznej

Idealnym wyborem okażą się tutaj właśnie kotły gazowe. To ekologiczne, wygodne oraz efektywne źródło ciepła w naszym domu. Zainteresujmy się jednak nie tylko ich obecnością, lecz również wspomnianą jakością. W końcu urządzenia wysokiej klasy, od renomowanych producentów, to znaczący plus, zwłaszcza gdy interesujemy się danym domem z rynku wtórnego.

Na koniec zachęcamy do przeprowadzania wspomnianych prób oraz testów – energooszczędny dom to inwestycja, która będzie nam się zwracać całymi latami, warto więc ponieść jej koszta, by oszczędzać naprawdę długo.