Osoby poszukujące wymarzonych czterech kątów mają twardy orzech do zgryzienia. Większość zainteresowanych zakupem nieruchomości zastanawia się nad wyborem lokalizacji, metrażu oraz standardu wykończenia. Kluczowe wydaje się również pytanie, co kupić – mieszkanie lub dom z rynku pierwotnego czy wtórnego? Podpowiadamy, jakie są plusy i minusy obydwu rozwiązań.

Zalety i wady mieszkania z rynku pierwotnego

Zakup nieruchomości bezpośrednio od dewelopera jest bez wątpienia bezpieczną formą lokaty posiadanego kapitału. Wybierając lokal w nowoczesnym budownictwie mamy pewność, że zostaniemy jej pierwszym właścicielem. Liczba nowych inwestycji deweloperskich jest na tyle duża, że każdy znajdzie nieruchomość odpowiadającą indywidualnym gustom czy potrzebom. Warto skorzystać z wyszukiwarki ofert znajdujących się w konkretnej lokalizacji.

Ostatnio coraz większym zainteresowaniem cieszą się mieszkania zlokalizowane w pobliżu większych aglomeracji, które nie mają jeszcze pozwolenia na użytkowanie budynku. Spośród wielu interesujących ofert na rynku pierwotnym warto wymienić nieruchomości położone w województwie warmińsko-mazurskim. Na przykład możemy kupić nowe mieszkanie w Olsztynie na etapie „dziury w ziemi”. Propozycja tego typu nie spodoba się jednak osobom, które chcą zamieszkać w wybranej lokalizacji od zaraz.

Rynek wtórny – plusy i minusy

Zazwyczaj mieszkania z tzw. drugiej ręki są kompleksowo wyposażone w niezbędny sprzęt AGD oraz meble. Poza tym zakup lokalu z rynku wtórnego daje możliwość szybkiej przeprowadzki. Cena takich nieruchomości jest zwykle bardziej atrakcyjna niż w przypadku mieszkań w nowym budownictwie. Na rynku wtórnym znajdują się prawdziwie unikatowe oferty, które przypadną do gustu koneserom stylowym mieszkań w zmodernizowanych kamienicach.

W przypadku zakupu nieruchomości z „drugiej ręki” musimy liczyć się z koniecznością przeprowadzenia gruntownego remontu. Stan techniczny mieszkań z rynku wtórnego często pozostawia wiele do życzenia. Wszelkie usterki są związane z wieloletnią eksploatacją budynku. Dodatkowe koszty generuje podatek od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% wartości rynkowej mieszkania. Warto też pamiętać o opłaceniu taksy notarialnej. Bardziej kłopotliwa i kosztowna może być także zmiana aranżacji takiego lokalu.

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Ostateczna decyzja należy do osoby zainteresowanej zakupem nieruchomości. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego nie musimy się martwić roszczeniami poprzednich właścicieli. Zakup nowego lokalu jest bezpieczną i opłacalną inwestycją. Po kilku latach możemy takie mieszkanie sprzedać lub wynająć. Nieruchomości z rynku wtórnego są często położone w prestiżowych lokalizacjach, na przykład w centrum miasta. To dobre rozwiązanie dla osób z mocno ograniczonym budżetem, którym zależy na czasie i szybkiej przeprowadzce. Z pewnością oba segmenty rynku nieruchomości mają swoje zalety i wady.