Odparzony tynk to nie tylko defekt estetyczny. Może być skutkiem znacznie poważniejszych problemów związanych z wilgocią obecną w ścianach lub wnętrzach budynku. Jak radzić sobie z odparzonymi tynkami? Podpowiadamy.
Przyczyny problemów z tynkami wewnętrznymi i zewnętrznymi
Prawidłowy tynk wewnętrzny i zewnętrzny powinien stanowić jednolitą powierzchnię pozbawioną pęknięć, rys, pęcherzy oraz oczywiście odspojeń i ubytków. Odparzony tynk świadczy z całą pewnością o występującym problemie. Co jednak powoduje uszkodzenia tynków? Okazuje się, że najczęstszą przyczyną usterek związanych z tynkami zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi są nieprawidłowości na etapie wykonania prac. Będzie to przede wszystkim:
- niewłaściwe przygotowanie podłoża,
- zbyt szybkie układanie tynków na niewyschniętych powierzchniach (tynki wewnętrzne),
- prowadzenie robót w niesprzyjających warunkach atmosferycznych (tynki zewnętrzne),
- niewłaściwe warunki dla schnięcia otynkowanych powierzchni.
Jeśli przyczyną problemów z tynkiem nie jest nieprawidłowe wykonanie prac przy ich układaniu, z dużym prawdopodobieństwem będzie nim wilgoć pojawiająca się we wnętrzach i ścianach budynków.
Woda i wilgoć – zagrożenie nie tylko dla tynków
Skąd bierze się woda i wilgoć wewnątrz budynków? Poza zjawiskami, w przypadku których łatwo powiązać przyczynę ze skutkiem, takimi jak zalania czy przecieki, wilgoć i woda we wnętrzach budynków pojawia się wskutek:
- uszkodzeń instalacji wodno-kanalizacyjnej (pęknięcia i nieszczelności rur),
- nieszczelności, najczęściej wokół stolarki okiennej czy drzwiowej,
- kapilarnego podciągania wody z gruntu z powodu nieprawidłowej izolacji (dotyczy to piwnic, kondygnacji podziemnych i częściowo zagłębionych w gruncie, a także pomieszczeń na parterze budynku).
Nieprawidłowo wykonana hydroizolacja to również najczęstsza, poza błędami wykonawczymi, przyczyna pojawiania się wilgoci w ścianach i problemów z tynkami zewnętrznymi. Poza źle wykonaną hydroizolacją wilgoć może być obecna w ścianach również z powodu braku izolacji, przerwania jej ciągłości na skutek uszkodzeń mechanicznych warstwy hydroizolacji (najczęściej jeszcze na etapie budowy) lub nieprzewidzianych na etapie projektowym ruchów budynku (drgań, zmian w podłożu itp.). Wilgoć lub woda pojawia się w ścianach także w związku z naturalnym procesem starzenia się materiałów budowlanych.
Jak poradzić sobie z wilgocią w ścianach?
Wilgoć wewnątrz obiektów budowlanych oraz w ścianach budynku to kwestia poważna, której nie należy ignorować. Woda działa destrukcyjnie, a odparzanie tynków to nie jedynie defekt estetyczny. Pozostawienie nierozwiązanego problemu może prowadzić do poważnych konsekwencji, włącznie z uszkodzeniami konstrukcji budynku oraz zagrożeniem zdrowia i życia użytkowników obiektu.
Dlatego w przypadku uszkodzenia tynków i podejrzeń, że przyczyną może być wilgoć lub woda, warto zwrócić się do firmy, która profesjonalnie zajmuje się układaniem i naprawami izolacji. Specjaliści mogą zaproponować różne sposoby na skuteczne usunięcie wody ze ścian: odkrycie ścian fundamentowych i ułożenie nowej hydroizolacji, iniekcje wykonywane od wewnątrz budynku lub połączenie jednej metody z drugą.