Z płyt warstwowych powstają ściany oraz dachy różnych budynków. To materiał coraz popularniejszy w budownictwie, na który decydują się zarówno inwestorzy prywatni, jak i instytucjonalni.

Spis treści

  • Płyty warstwowe – co to takiego i z czego się składają?
  • Jak wygląda etap produkcji?
  • Zalety płyt panelowych i wynikające z nich zastosowanie

Czym jest i z czego składa się płyta warstwowa?

Płyty warstwowe, inaczej nazywane płytami panelowymi lub płytami „sandwich”, to materiał budowlany służący do tworzenia bryły budynku poprzez obudowę ścian i dachów oraz do izolacji termiczne i akustycznej tejże bryły. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze ścienną czy dachową płytą warstwową, elementy, które się na nią składają są takie same: dwie stalowe, wyprofilowane blachy w warstwie zewnętrznej i wewnętrzna warstwa izolująca, nazywana także wypełniaczem lub rdzeniem.

Jak powstają płyty panelowe?

Płyty powstają na liniach produkcyjnych, w trakcie w pełni zautomatyzowanych procesów. Pierwszym etapem jest przygotowanie blachy – według profilu określonego w dokumentacji technicznej. Blacha, tworząc zewnętrzną część płyty, jest elementem typowo konstrukcyjnym.

W następnej kolejności przygotowana zostaje warstwa izolacyjna. W zależności od konkretnego produktu, może ona zostać wykonana z innego tworzywa, ale do grupy najczęściej używanych należy: wełna mineralna, pianka poliuretanowa i styropian. Wypełniacz jest elementem izolacyjnym. Ze względu na swoje właściwości termiczne i akustyczne nadaje pożądane parametry całej płycie panelowej.

Trzeci etap to połączenie dwóch elementów – blachy i wypełniacza izolacyjnego – w całość. W tym celu wykorzystuje się zjawisko adhezji, czyli zdolność materiałów do łączenia się ze sobą.

Zanim jednak płyta ścienna czy dachowa trafi do klienta, zostaje pozostawiona na konkretny okres, by nabrała niezbędnej temperatury, a także dodatkowo zabezpieczona na czas transportu. Produkt przechodzi również kontrolę jakości, w trakcie której specjalista określa, czy płyta ma oczekiwaną grubość, kształt oraz parametry.

Warstwowe płyty ścienne i dachowe – zastosowanie

Płyty warstwowe charakteryzują się wieloma zaletami, docenianymi przez każdego planującego budowę. Mowa m.in. o niewielkiej wadze, a przy tym dużej wytrzymałości materiału – zarówno mechanicznej, jak i ogniowej oraz łatwości transportu i montażu. Płyta sandwich to świetne tworzywo izolacyjne – zapobiega utracie ciepła i zapewnia komfort akustyczny. Jest również odporna na niekorzystne działanie wilgoci. Dostępna w wielu wariantach rozmiarowych, a nawet estetycznych może z łatwością zostać dopasowana do projektu danego budynku. W Kingspan płyty warstwowe są dodatkowo tworzone z dużą dbałością o środowisko naturalne, w tym przede wszystkim utrzymanie jak najmniejszej emisji gazów cieplarnianych.

Nic dziwnego, że produkt ten znajduje zastosowanie w szeroko rozumianym budownictwie i współtworzy m.in.: hale produkcyjne i magazyny, budynki biurowe i handlowe, obiekty użyteczności publicznej, chłodnie i mroźnie, centra logistyczne, różnego rodzaju warsztaty, a także budynki w gospodarstwach rolnych. Pozwala bowiem na dużą oszczędność czasu – ze względu na łatwy i stosunkowo szybki montaż, a także pieniędzy, zapewniając dobrą izolacyjność termiczną budynku i niższe rachunki. Jednocześnie jest to produkt stale rozwijany, więc można się spodziewać, że w najbliższych latach będzie jeszcze śmielej wykorzystywany.