Żurawie wieżowe to niezwykle przydatne maszyny sprawdzające się przede wszystkim w budownictwie. Ich poszczególne modele różnią się jednak od siebie pewnymi parametrami. A zatem, od jakich czynników powinien zależeć wybór żurawia, jakie są zalety tych urządzeń, a także, w jakich konkretnie sytuacjach się je wykorzystuje? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Charakterystyka żurawi wieżowych

Żurawie wieżowe to maszyny, których głównym celem jest zapewnienie pracownikom łatwego dostępu do wysoko położonych punktów na danym obszarze, a także bezproblemowego przemieszczania ładunków. Bardzo istotny dla efektywności działań jest jednak wybór urządzenia dobrze dopasowanego do danego zastosowania. Żurawie wieżowe różnią się od siebie między innymi długością wysięgnika oraz udźwigiem maszyny. Bardzo ciekawą opcję stanowią urządzenia mobilne. Obok wszystkich zalet klasycznego żurawia, zapewniają one także łatwe i szybsze przemieszczanie maszyny. Jeśli chodzi o wspomniany wcześniej wysięgnik, znaczenie ma również zasięg jego ruchu wokół osi urządzenia. Wśród parametrów można wymienić także moment roboczy stanowiący iloczyn wartości udźwigu żurawia oraz jego wysięgu. Bardzo ważne jest, aby znać parametry maszyny, którą planuje się zakupić lub wynająć, gdyż nieprawidłowe dopasowanie ich do zastosowania może skutkować nie tylko niską efektywnością pracy, ale również uszkodzeniami sprzętu.

Zastosowanie żurawi wieżowych

Budownictwo to dziedzina, która wymaga zastosowania różnego rodzaju profesjonalnych urządzeń. Tylko z ich pomocą możliwa jest praca z ładunkami o odmiennych rozmiarach i ciężarze. Właśnie z tego względu to głównie w budownictwie wykorzystuje się żurawie wieżowe. Możliwy jest zarówno zakup, jak i wynajem urządzeń. Usługę tę mają w swojej ofercie specjalistyczne firmy, takie jak na przykład Fanbe. Żurawie wieżowe są niezastąpione między innymi podczas wykonywania konstrukcji na dużych wysokościach. Umożliwiają one również łatwy transport nawet ciężkich ładunków. Maszyny te są wykorzystywane zarówno do celów przemysłowych, jak i w przypadku wznoszenia domów oraz innych budynków mieszkalnych. Żurawie mobilne dodatkowo ułatwiają transport nie tylko wykorzystywanych materiałów, ale również całego urządzenia. Warto zastanowić się także nad tym, jaka opcja nabycia maszyny sprawdzi się najlepiej w danym przypadku. Możliwy jest zakup żurawia, ale również jego wynajem, a nawet zamówienie usługi wykonywanej wówczas przez wykwalifikowanych i doświadczonych operatorów.