Przy zakupie spawarki warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Jednym z najważniejszych z nich jest cykl pracy, który decyduje w znacznym stopniu o możliwościach danego urządzenia. Wybór spawarki o niewłaściwej wartości tego parametru może spowodować, że praca nie będzie przebiegać tak wydajnie, jak powinna. Co warto wiedzieć o cyklu pracy spawarki?
Czym jest cykl pracy spawarki?
Cykl pracy spawarki określa, przez jaką część 10-minutowego przedziału czasu można spawać za pomocą danego urządzenia przy określonej wartości prądu spawania. Wyraża się go w procentach. Przykład: jeśli spawarka MIG/MAG umożliwia spawanie prądem 200 A w 60% cyklu pracy, oznacza to, że za jej pomocą można spawać bez przerwy przez 6 minut. Następnie przez 4 minuty urządzenie musi odpoczywać, aby się schłodzić. Dalsze spawanie po przekroczeniu zalecanego nieprzerwanego czasu pracy skutkuje spadkiem parametrów wyjściowych migomatu, a w efekcie klejeniem się materiału. Poza tym, ze względu na zabezpieczenie przeciw przegrzaniu, urządzenie może się wyłączyć. W takiej sytuacji należy poczekać, aż spawarka się schłodzi.
Przy wyznaczaniu cyklu pracy producenci spawarek powinni stosować się do najnowszej wersji normy EN 60974-1. Podaje ona, że wartość tego parametru należy określać przy temperaturze otoczenia równej 40°C dla znamionowego natężenia prądu spawania. Na tabliczce znamionowej spawarki powinny znaleźć się również informacje o natężeniu prądu spawania, dla którego cykl pracy wynosi 60% oraz 100%. Niektórzy producenci wyznaczają jednak ten parametr dla temperatury otoczenia wynoszącej 20°C czy 5-minutowego odcinka czasu. Przy wyborze spawarki zawsze trzeba się upewnić, w jaki sposób dany producent określa cykl pracy. Nie warto też kupować spawarki bez podanego cyklu pracy.
Jakim cyklem pracy powinna charakteryzować się spawarka?
W sklepach dostępne są spawarki o bardzo różnym cyklu pracy. O tym, na jakie urządzenie się zdecydować, decyduje jego przeznaczenie – amatorzy i profesjonaliści mają zupełnie inne potrzeby i oczekiwania. Duży wybór spawarek o różnym cyklu pracy oferuje między innymi internetowy sklep spawalniczy Spawaj.eu. Model do użytku hobbystycznego powinien charakteryzować się cyklem pracy wynoszącym co najmniej 20%, a w warsztacie sprawdzi się urządzenie o wartości tego parametru na poziomie 40%. Profesjonalni spawacze wybierają najczęściej spawarki o cyklu pracy 50% lub więcej. Warto mieć też na uwadze, że temperatura otoczenia jest zwykle niższa niż 40°C, a w trakcie pracy dochodzi do krótkich przerw: na przygotowanie materiału czy poprawienie pozycji. Z tego powodu za pomocą spawarki można pracować zazwyczaj nieco dłużej, niż wynika to z podanego cyklu pracy.