Śruby to elementy niezbędne w dziedzinach takich jak przemysł i budownictwo. Rozróżnia się wiele ich rodzajów, a bogaty wybór na rynku pozwala dobrze dopasować konkretny typ do zastosowania. Jednym z produktów są śruby oksydowane. Czy są one odporne na działanie korozji? Przeczytaj tekst, aby poznać odpowiedź na to pytanie, a także dowiedzieć się więcej na temat właściwości śrub tego rodzaju.

Charakterystyka śrub oksydowanych

Oksydowanie to termin, którym określa się proces nakładania na metal warstwy zawierającej różnego rodzaju tlenki. Istnieją dwa sposoby przeprowadzania go: na gorąco oraz na zimno. Podczas działań tego typu wykorzystuje się specjalistyczne preparaty, a ich wybór zależy także od zastosowanej metody. Efektem jest zmiana koloru metalu, ale również zabezpieczenie go przed korozją, a zatem śruby oksydowane są na nią odporne.

Właściwość ta jest niezwykle istotna, ponieważ wpływa na jakość oraz żywotność produktów. Śruby mają bardzo szerokie zastosowania i są znaczące między innymi dla trwałości konstrukcji, do której wzniesienia zostały użyte. Korozja niszczy je i osłabia, przez co może powodować uszkodzenia maszyn oraz innych obiektów różnego rodzaju. Co więcej, zwiększa się wówczas ryzyko zagrożenia dla osób mających z nimi kontakt. Nie ulega zatem wątpliwości, że oksydowanie to przykład procesu, który warto zastosować, tak aby zadbać o wysoką jakość śrub i innych metalowych produktów.

Kryteria wyboru śrub

Zdecydowanie warto decydować się na zakup śrub zabezpieczonych dodatkowo na przykład przez oksydowanie, ale na co jeszcze zwracać uwagę? Otóż podczas wyboru należy skupić się przede wszystkim na rozmiarze oraz kształcie łba produktu (na przykład czworokątnym, sześciokątnym czy wieńcowym). W ten sposób łatwiej będzie skutecznie dopasować je do danego zastosowania. Poza tym śruby różnią się od siebie poziomem wytrzymałości określanym poprzez klasy. Niektóre zastosowania przemysłowe czy budowlane wymagają szczególnej trwałości, tak aby zapewnić bezpieczeństwo powstałych konstrukcji czy maszyn. Śruby różnego rodzaju można znaleźć w specjalistycznych sklepach, takich jak na przykład MIX-MET. W razie problemów z wyborem warto zapytać o poradę specjalistę.

Dopasowanie śrub pod względem rozmiaru, formy, materiału wykonania oraz ewentualnych ulepszeń jest bardzo istotne dla efektywności prowadzonych działań. Produkty oksydowane to jeden z rodzajów godnych zakupu. Co więcej, śruby wysokiej jakości powinny spełniać określone normy, na to również należy zwrócić uwagę.