Budowa domu to niekiedy wyścig z czasem. Harmonogram realizacji inwestycji może postać pokrzyżowany przez panujące warunki atmosferyczne, przede wszystkim mróz. Czy w takim razie budowę domu warto rozpoczynać jesienią, mimo zbliżającej się zimy? Okazuje się, że ten pomysł ma sporo zalet!

Czy budowa domu jesienią ma sens?

Głównym wyzwaniem dotyczącym budowy domu jesienią jest domknięcie konkretnych etapów prac przed nadejściem mrozów. Dlatego taki wybór wiąże się z ryzykiem – jeśli harmonogram nie zostanie dotrzymany, inwestor musi liczyć się ze stratami. Etap inwestycji, który można rozpocząć i zakończyć jesienią to realizacja tak zwanego stanu zerowego, czyli fundamentów (opcjonalnie ścian piwnic) wraz z izolacją i ułożenie betonowego podkładu. Realizacja tego zadania nie powinna przekroczyć miesiąca. Bardziej ambitny, ale równocześnie ryzykowny scenariusz to wykonanie jesienią także prac murarskich związanych ze ścianami i pokrycie nieruchomości dachem, co oznacza stan surowy otwarty.

Na czym polegają zalety budowy domu jesienią?

Mimo ryzyka, część inwestorów decyduje się na rozpoczęcie budowy domu jesienią. W tym czasie zdecydowanie łatwiej znaleźć bowiem posiadającą wolne moce przerobowe ekipę budowlaną. Jesień to również okres, w którym materiały budowlane bywają dostępne na składach w bardziej atrakcyjnych cenach, co pozwala obniżyć koszty inwestycji. Poza tym, rozpoczęcie budowy jesienią i ukończenie stanu surowego otwartego stanie się doskonałym punktem wyjścia do zakończenia inwestycji już wiosną. Pozwoli to wraz z jej nadejściem przeprowadzać kolejne prace, między innymi montaż stolarki okiennej czy ocieplanie dachu skośnego przy pomocy wełny mineralnej.

Jak racjonalnie rozpocząć budowę domu jesienią?

Aby budowa domu jesienią miała sens, należy skrupulatnie zaplanować jej harmonogram i maksymalnie zredukować ryzyko przestojów. W tym kontekście bardzo ważna jest dostępność materiałów budowlanych, jak również ekip realizujących inwestycję. Budowa musi rozpocząć się na tyle wcześnie, aby nie istniało prawdopodobieństwo, że wczesne przymrozki ją storpedują. Rozpoczęciu inwestycji jesienią zdecydowanie sprzyjają niektóre technologie budowlane, między innymi zastosowanie betonu komórkowego, co pozwala skorzystać z gotowych bloczków, kształtek i nadproży. W ten sposób inwestycja przebiega znacznie szybciej, a realizacja na czas nie jest zagrożona!