Beton zwykle jest tworzony zgodnie z zaleceniami, jakie prezentują tablice. Tworzy się na ich podstawie tzw. recepturą roboczą, czyli mieszankę stanowiącą 1 metr kwadratowy. Poniższy tekst odnosi się do betonu zwanego potocznie chudziakiem. Chudy beton — proporcje, jakie powinien zawierać, znajdują się w normach budowlanych. Beton ten jest niższej wytrzymałości niż beton konstrukcyjny. Znajduje on swoje zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym np. pod ławy jako beton podkładowy. Stosuje się go również pod fundamenty, aby wyrównać podłoże. Docelowa wylewka fundamentowa jest przez to chroniona przed nadmiarem wody. Chudy beton świetnie sprawdzi się jako podłoże wyrównujące na tarasie. Układana nań wykładzina podłogowa będzie charakteryzować się jeszcze lepszą stabilnością.
Klasa chudego beton opisywania jest jako C8/10. Chudy beton — proporcje objętościowe klasy betonu zawierają mniej cementu niż beton z wyższych klas. Suchy beton zawiera w sobie cement, kruszywa oraz inne dodatki. W porównaniu do tradycyjnego betonu jest w nim mniejsza ilość wody. Chudy beton posiada wytrzymałość o maksymalnym zakresie 10MPa. Maksymalna gęstość wynosi 2600kg/m3. Aby wykonać chudy betonu we własnym zakresie, niezbędna jest betoniarka.
Chudy beton — proporcje
Podstawowymi składnikami do wykonania betonu są cement, kruszywa (piasek i żwir) oraz woda. Przy wyborze cementu warto zwrócić uwagę na jego zwietrzałość. Cement, który zawiera zbyt dużo twardych grudek, przyczynia się do obniżenia wytrzymałości powstałej masy. Przy budowie domowej świetnie sprawdzi się cement portlandzki CEM I 32,5. Do tworzenia betonu najlepiej użyć piasku o uziarnieniu 0-2mm oraz żwiru 2-16mm. Przyjmuje się, że najlepszą wodą do produkcji betonu jest woda pitna. Jednakże można skorzystać z wód stawowych lub jeziornych. Ważne jest, aby woda ta nie posiadała gnilnego zapachu oraz nie była bardzo zanieczyszczona. Parametry te wpływają na jakość powstałej mieszanki. Przy obliczaniu proporcji poszczególnych składników przyjmuje się ich wykorzystanie na 1m3 gotowej mieszanki betonowej. Do wyrobu 1m3 betonu typu C8/10 należy użyć 180 kilogramów cementu CEM I 32,5, 180 litrów wody, 840 kilogramów piasku 0-2mm, 1230 kilogramów żwiru 2-16mm. Przy wyliczaniu proporcji często stosowaną miarą są wiadra oraz worki. Przyjmując, że betoniarka ma pojemność 0,15m3, należy użyć: 1,25 wiadra cementu, 1,3 wiadra wody, 5 wiader piasku 0-2mm, 6 wiader żwiru 2-16mm. Przyjmując powyższe proporcje otrzymujemy jeden zarób betonu C8/10. Przy produkcji betonu w betoniarce należy w pierwszej kolejności wlać odrobinę wody i dodać cement. Do powstałej wówczas masy dodaje się kruszywa i resztę wody. Zalecane jest dodawanie kruszyw na przemian tzn. raz piasek, raz żwir. Przyczynia się to do uzyskania jednorodnej, gładkiej mieszanki. Nie wolno przesadzać ze zbyt dużą ilością wody. Nadmiar wody zmniejsza solidność powstałej mieszanki. Wodę za to można bez ograniczeń wykorzystywać do pielęgnacji betonu. Przy produkcji ręcznej najpierw należy wsypać suche składniki, następnie stopniowo dodawać wodę.
Podstawowymi składnikami do wykonania betonu są cement, kruszywa (piasek i żwir) oraz woda.